Artykuł sponsorowany

Okna PCV - postaw na funkcjonalne i trwałe rozwiązania!

Okna PCV - postaw na funkcjonalne i trwałe rozwiązania!

Głównym zadaniem okna jest ochrona wnętrza domu, mieszkania czy biura przed czynnikami atmosferycznymi. Nie oznacza to, że nie mogą pełnić one również funkcji estetycznej. Odpowiedni dobór koloru i formy pozwala nadać budynkowi niepowtarzalnego wyglądu. Czym się kierować przy wyborze okna, aby pogodzić funkcjonalność i gust lokatorów? Jakie są największe zalety posiadania okien PCV? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego poradnika.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna PCV?

Podejmując decyzję o zakupie okien PCV, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych i estetycznych. Jest to zakup na długie lata (w większości przypadków na całe życie), stąd pośpiech może negatywnie odbić na komforcie mieszkania.

Jakie powinno być idealne okno PCV? Jeśli mają one standardowy wymiar do 150 cm, wówczas warto zdecydować się na profil klasy A. Będzie ono wówczas bardziej sztywne i wytrzymałe od tego klasy B i C. Ponadto jego grubość wynosi nie mniej niż 3 mm, dzięki czemu zyskuje się gwarancję większego poziom izolacyjności termicznej.

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (U) całego okna. Od 2021 r. parametr ten nie może mieć wartości wyższej niż 0,9 W/(m²K) dla nowo powstających obiektów. Jest to informacja istotna, ponieważ do końca 2020 r. dopuszczalna wartość była nieco wyższa - 1,1 W/(m²K).

Aby zapobiec powstawaniu tzw. mostków termicznych, co będzie mieć miejsce, gdy profile okna charakteryzować się będą niską izolacyjnością, a szyby wysoką, należy zadbać o to, by oba elementy miały zbliżone parametry, co pozwoli zachować zrównoważony bilans cieplny.

Ważnym elementem mającym wpływ na decyzje o zakupie okna PCV ma jego kolor. Można zdecydować się na uniwersalną i neutralną biel lub skusić się na profile pokryte kolorową okleiną. Współczesna technologia produkcji umożliwia nadanie ramom odmienne kolory po zewnętrznej i wewnętrznej stronie.

Chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie większe bezpieczeństwo można wybrać okna pokryte folią antywłamaniową oraz z wbudowanym w klamkę zamkiem, który zapobiegnie przypadkowemu otwarciu przez dziecko.

Jak sugerują specjaliści z firmy Alusas Okna i Drzwi - w przypadku osób zamieszkujących w centrach ruchliwych miast lub w pobliżu dróg szybkiego ruchu warto zainwestować w produkt zapewniające wysoki poziom izolacji akustycznej (Rw). Najmniej hałasu przepuszczają te w kształcie prostokąta, z dodatkowymi wkładami szybowymi, uszczelkami oraz o odpowiedniej konstrukcji profilu.

Zalety okien PCV

Okna PCV są rozwiązaniem najchętniej wybieranym zarówno na etapie prac wykończeniowych, jak i przy generalnych remontach domów i mieszkań. Nic w tym dziwnego. Materiał ten (polichlorek winylu) jest odporny na korozję, negatywny wpływ czynników atmosferycznych, a przy tym wykazuje wysokie właściwości izolacyjne. Z powodzeniem można czyścić wykonane z PCV powierzchnie środkami chemicznymi, w tym także tymi na bazie alkoholu.

Dodatkową zaletą tego typu okien jest ich niska cena. Dzięki temu prace wykończeniowe lub remontowe nie obciążają nadmiernie budżetu.

W przeciwieństwie do ram stolarki wykonanej z drewna, PCV nie wymaga przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych, a mimo to nie traci swoich właściwości izolacyjnych i estetycznych oraz nie odkształca się.

Okna z polichlorku winylu stwarzają również możliwość nadania profilom koloru innego niż biały. Dzięki temu ramy tworzą designerskie uzupełnienie dla elewacji. Warto również dodać, że okna tego typu mogą mieć inny kolor po stronie zewnętrznej niż wewnętrznej. Jest to niezwykle ważne dla planów aranżacji wnętrza domu czy mieszkania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz