Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie gazowe – postaw na nowoczesność i ekologię.

Ogrzewanie gazowe – postaw na nowoczesność i ekologię.

Instalacje gazowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, na które decydują się inwestorzy ceniący sobie komfort, efektywność i stosunkowo niewielkie koszty, wynikające z zastosowania w swoim domu tego właśnie paliwa. Niemniej jednak planując wykonanie instalacji zasilanej gazem musimy podjąć jedną z ważniejszych decyzji dotyczącej wyboru - gaz ziemny czy płynny.

Gaz ziemny z sieci

Ogrzewanie domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej przy pomocy gazu ziemnego, czyli mieszaniny gazów i par wydobywanych z ziemi, zawierającej znaczne ilości metanu, to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Warto jednak pamiętać, że wykonanie instalacji grzewczej zasilanej tym paliwem jest możliwe pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim niezbędna jest dostępność, w naszej okolicy, odpowiedniej infrastruktury, umożliwiająca korzystanie z gazu ziemnego, dostarczanego do odbiorców gazociągiem. Jeśli ten warunek jest spełniony to pierwszym krokiem, umożliwiającym skorzystanie z tego paliwa, powinno być złożenie w biurze obsługi klienta, wybranego przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą lub dystrybucją gazu, wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Po otrzymaniu odpowiedniej zgody i opinii o możliwości przyłączenia, zlecamy wykonanie projektu takiego przyłącza. Należy również posiadać zezwolenie i projekt na wykonanie instalacji gazowej wewnątrz domu. Bardzo ważne przy tym jest, aby wszelkie prace instalacyjne, zlecać fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia, takim jak Dawid Borgieł z firmy Hydro instal.

A może gaz płynny ze zbiornika

Nieco inaczej wygląda kwestia w przypadku braku możliwość podłączenia gazu ziemnego
z gazociągu. Alternatywą dla takiej sytuacji może być wykonanie instalacji, w której paliwem jest gaz płynny. Obie te substancje różnią się od siebie sposobem pozyskiwania, transportu oraz właściwościami fizycznymi. Gaz płynny jest około dwukrotnie cięższy od powietrza
i można go pod niewielkim ciśnieniem skroplić, dzięki czemu możemy przechowywać go
w specjalnych pojemnikach. Dlatego też w przypadku ogrzewania domu gazem płynnym konieczne jest posadowienie na powierzchni lub zakopanie tego typu zbiornika na terenie naszej działki. Dodatkowo, decydując się na tego typu rozwiązanie, oprócz projektu instalacji gazowej wewnątrz budynku, konieczne jest wykonanie projektu instalacji zbiornikowej.

Instalacja gazowa – niezbędne elementy

Wybór odpowiedniego paliwa, którym będziemy ogrzewać nasz dom to podstawa. Warto jednak pamiętać, że montaż gazowej instalacji grzewczej wykonywany jest w taki sposób oraz z takich materiałów, że w razie potrzeby możliwe jest, po niewielkich modyfikacjach, „przejście” z gazu ziemnego na płynny i na odwrót. Samą zaś instalację można podzielić na część zewnętrzną (na terenie nieruchomości, ale poza budynkiem) i wewnętrzną
(w budynku). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przyłączami i systemami rurowymi doprowadzającymi paliwo z gazociągu lub zbiornika. Część wewnętrzna obejmuje trzy podstawowe grupy elementów. Pierwsza z nich to kotły gazowe, z których, odpowiednio poprowadzonym orurowaniem (grupa druga), rozprowadzony jest nośnik ciepła (zazwyczaj woda). Trzecią i ostatnią grupę stanowią odbiorniki ciepła, takie jak grzejniki, podgrzewcze wody itp.

Zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie domu instalacją gazową ma wiele zalet. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim komfort i wygodę korzystania, gdyż w przeciwieństwie do pieców, w których palimy węglem czy drewnem, kocioł gazowy praktycznie nie wymaga obsługi, a pracę urządzenia można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Dopilnować trzeba jedynie corocznych przeglądów kotła. Należy również pamiętać, że nowoczesne kotły gazowe,
a przede wszystkim urządzenia kondensacyjne, są bardzo wydajne i oszczędne, przy czym ich konstrukcja umożliwia osiąganie bardzo wysokiej sprawności w odniesieniu do wartości opałowej. Dzięki temu z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Gaz jest również paliwem, które cechuje stosunkowo rozsądna cena, dzięki czemu koszty eksploatacji nie są wygórowane (szczególnie wtedy, gdy pomieszczenia w domu charakteryzują się właściwą izolacją). Jest to także rozwiązanie przyjazne środowisku, gdyż w tym przypadku nie ma mowy o powstaniu popiołu i pyłu węglowego. Dodatkowo gaz nie zawiera siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły.

Gazowe instalacje grzewcze to doskonałe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy aby nasz dom był ogrzewany wydajnie, komfortowo, tanio i ekologicznie. Nie należy przy tym zapominać, że podstawowym warunkiem właściwego działania całego systemu jest jego prawidłowe zaprojektowanie, wykonanie i serwis, które powinniśmy zlecać sprawdzonym fachowcom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz