Materiał Partnera

Ogrzewanie domu – który opał jest najbardziej wydajny?

Ogrzewanie domu – który opał jest najbardziej wydajny?

Chociaż zima powoli mija, co roku pojawiają się te same pytania i wątpliwości. Większość Polaków zaopatruje się w węgiel począwszy od wczesnej jesieni po wczesną wiosnę, ale do głosu dochodzą także inne paliwa, takie jak chociażby ekogroszek, pelet, słoma, biomasa czy zwykłe drewno. Zakładając, że mamy możliwość dostosowania instalacji grzewczej na potrzeby konkretnego paliwa lub dopiero budujemy kotłownię, wybór odpowiedniego systemu jest kluczowy. Koszty kotła oraz kompatybilnego z nim opału znacząco wpływają na wysokość wydatków związanych z eksploatacją budynku.

Wydajność paliw do kotła centralnego ogrzewania

Udając się do składu opału, takiego jak ten należący do firmy Domarus nie możemy narzekać na brak wyboru. W takich miejscach znajdziemy po prostu wszystko. Ważne jest, aby paliwo było dobrej jakości – tylko wówczas zachowa się zgodnie ze swoją charakterystyką, zapewniając odpowiednią wydajność. W tym przypadku określona jest ona jako tzw. kaloryczność. Parametr ten powinien być dla nas najważniejszy, bo to on bezpośrednio przekłada się na to, ile energii cieplnej uzyskamy ze spalania jednego kilograma danego paliwa. Znając kaloryczność paliw i ich cenę, możemy łatwo policzyć, które z nich są najbardziej opłacalne w zakupie. Jeśli porównać ze sobą kaloryczność węgla kamiennego, peletu i suchego drewna opałowego, szybko dojdziemy do wniosku, że to ten pierwszy ma największą wydajność – nawet ponad 30 MJ/kg. Pelet jest nieznacznie niżej, na poziomie do 25 MJ/kg, natomiast drewno daje do 18,5 MJ/kg. Najbardziej wydajny będzie zatem węgiel kamienny – w istocie jest on paliwem stałym o najwyższej kaloryczności spośród wszystkich dostępnych na rynku.

Pułapki związane z kalorycznością

Kaloryczność to oczywiście nie wszystko. Pod uwagę musimy wziąć także temperaturę spalania danego opału, która musi być dostosowana do możliwości naszego kotła centralnego ogrzewania. Poza tym, nawet jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, jaką kaloryczność ma dany opał, ona także musi być dopasowana do kotła. Chodzi tutaj przede wszystkim o uwalniane w procesie spalania kłęby pary wodnej, z którymi kocioł musi sobie jakoś poradzić, usuwając je na zewnątrz. Różne kotły mają różną wydajność pod tym względem. Kaloryczność staje się istotna także wraz ze zmianami pogody. Wysokokaloryczne paliwo sprawdzi się idealnie w mroźne dni, ale w cieplejsze już niekoniecznie – większość energii cieplnej, którą wyprodukujemy, nie trafi do naszego systemu centralnego ogrzewania, bo nie będzie tam potrzebna. Wydostanie się więc wraz z parą wodną i sadzą przez komin. Jeżeli zatem na zewnątrz panują trzaskające mrozy, warto sięgnąć po bardzo kaloryczny węgiel kamienny. W cieplejsze dni możemy zastosować inne, tańsze paliwo, takie jak chociażby drewno – musimy jednak dysponować odpowiednim systemem grzewczym pozwalającym na spalanie obu wybranych paliw.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz