Materiał Partnera

Ogrody zimowe - własny raj, któremu zima niestraszna

Ogrody zimowe - własny raj, któremu zima niestraszna

Ogród zimowy to konstrukcja, która daje użytkownikom ogrom możliwości projektowych i aranżacyjnych. Zaliczyć do nich należy obcowanie z naturą, wbrew nazwie, nie tylko zimą, ale także przez cały rok. Miejsce to zarazem jest najatrakcyjniejszym sposobem na powiększenie domowej przestrzeni. Niemniej jednak budowa ogrodów zimowych wymaga przygotowań i spełnienia odpowiednich warunków.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Właściwe zaplanowanie ogrodu zimowego to połowa sukcesu. Pozwala uniknąć późniejszych problemów wynikających z użytkowania takiej konstrukcji. Zanim jednak zlecimy jego wykonanie specjalistom oferującym budowę ogrodów zimowych, na przykład firmie DMD Sp. z o.o. z Łyski,  należy przeanalizować podstawowe elementy inwestycji. Zaliczyć do nich należy przeznaczenie, wybór strony świata, z której ma być umieszczony ogród, wykonanie projektu i konstrukcji, kwestie ogrzewania, wentylacji, cieniowania i prawnych formalności. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tzw. ogrody ciepłe, przy budowie których zastosowane materiały zapewniają lepszą izolacyjność termiczną. Możliwe jest także zastosowanie w nich ogrzewania, które pozwala na całoroczne i komfortowe ich użytkowanie. W przypadku ogrodów zimnych ich wnętrze jest nieogrzewane. Najczęściej są one dobudowane do budynków, co dodatkowo poprawia bilans cieplny domu, a wnętrze pokoju jest oddzielone od części mieszkalnej. Oczywiście ogrody zimowe mogą być także obiektem wolnostojącym. Konstrukcje tych obiektów muszą być zaprojektowane tak, aby nie zaszkodził im podmuch wiatru lub ciężar zalegającego śniegu, który powinien się samodzielnie zsuwać po odpowiednio wyprofilowanym dachu. Wskazane jest także posadowienie budynku na izolowanych fundamentach betonowych. Do wykonania tego typu obiektów wykorzystywane są najczęściej profile aluminiowe. Rzadziej pcv lub drewno. Natomiast zastosowane przy tym szkło powinno mieć podwyższone parametry izolacyjności na przenikanie przede wszystkim promieni słonecznych. Należy także zadbać o właściwą szczelność całości.

Przeznaczenie

Ogrody zimowe to nie tylko miejsca gdzie można cieszyć się żywą roślinnością przez cały rok. Co prawda jest to najczęstsze rozwiązanie, dające również szanse na uprawę roślin egzotycznych, które w chłodnych porach roku w naszej strefie klimatycznej nie miałyby szans wzrostu. Niemniej jednak urządzenie tego miejsca daje dużą możliwość aranżacji. Doskonale sprawdzi się ono jako miejsce odpoczynku, gdzie można usiąść i poczytać książkę lub wypić kawę, samotnie albo ze znajomymi. W zależności od potrzeb pasują tu zarówno lekkie meble ogrodowe, jak i dostojne skórzane sofy. Może się ono również zamienić w pracownię lub niewielką salę do różnego rodzaju ćwiczeń, np. jogi.       

Zgodnie z prawem

Budowa ogrodów zimowych wymaga od nas dopełnienia odpowiednich wymogów prawnych. Jeżeli powierzchnia obiektu nie przekracza 35m2 należy złożyć jedynie zawiadomienie o planowanej budowie w miejskim wydziale architektury lub starostwie powiatowym, określając m.in. rodzaj i zakres wykonywanych robót oraz termin ich rozpoczęcia. Niemniej jednak w taki przypadku łączna liczba tych konstrukcji na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Planując ogród zimowy o powierzchni większej niż 35m2 musimy liczyć się z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę.

Odpowiedni projekt ogrodu zimowego i właściwe jego wykonanie sprawi, że będzie on wspaniałą ozdobą architektoniczną i świetnym miejscem na odpoczynek przez cały rok.

Opracowanie:
Łyski 6b
tel. 85 719 30 28
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz