Artykuł sponsorowany

Ogrodnik z Centrum Ogrodniczego Kalinowy Zakątek radzi: jakie drzewa owocowe mogą rosnąć obok siebie

Ogrodnik z Centrum Ogrodniczego Kalinowy Zakątek radzi: jakie drzewa owocowe mogą rosnąć obok siebie

Planujesz założenie niewielkiego przydomowego sadu? A może chciałbyś posadzić kilka drzewek na działce? Owoce z własnego ogrodu mają niepowtarzalny smak, dlatego warto poświęcić chwilę na stworzenie planu działania. Specjalista z Centrum Ogrodniczego Kalinowy Zakątek zaznacza, że nie wszystkie drzewka mogą być sadzone obok siebie. Sprawdź, jakiego sąsiedztwa bezwzględnie unikać.

Drzewka owocowe – które sadzić obok siebie?

Dobrym przykładem neutralnego sąsiedztwa jest jabłoń i śliwa. Rozkład systemu korzeniowego oraz zbliżone wymagania glebowe sprawiają, że drzewa nie rywalizują ze sobą. Pamiętaj jednak, że śliwka powinna być sadzona od słonecznej strony. Jeżeli chcesz mieć czereśnię, ale obawiasz się, że ptaki będą czyniły spustoszenie, posadź ją w pobliżu morwy. Jej owoce również są przysmakiem dla ptaków. W bliskiej odległości od czereśni możesz posadzić wiśnie i śliwki. W Centrum Ogrodniczym Kalinowy Zakątek znajdziesz wiele odmian drzewek tego samego gatunku. Jeżeli chcesz zwiększyć plony, koniecznie posadź kilka odmian obok siebie – drzewa będą się wzajemnie zapylały.

Drzewa owocowe – tych gatunków nie łącz ze sobą!

Niektóre gatunki drzew silnie ze sobą konkurują, dlatego sadzenie ich obok siebie naraża na słabsze plony, a nawet przenoszenie chorób. Jak wskazuje specjalista z Centrum Ogrodniczego Kalinowy Zakątek, absolutnie niewskazane jest sadzenie jabłoni obok kaliny i róży. Niestety, rośliny są siedliskiem chorób, dlatego jabłoń będzie słabo obradzała i marniała w oczach. Bardzo problematycznym drzewkiem jest także grusza, na które pasożytuje grzyb przenoszący się swobodnie na jałowiec. Niewskazane jest również łączenie gruszki z jarzębiną, ponieważ oba drzewa są żywicielami bakterii wywołującej jedną z najgroźniejszych chorób wielu roślin – zarazy ogniowej. Szczególnego traktowania wymaga również orzech włoski, który wytwarza substancję powodującą zahamowanie wzrostu u niektórych drzew owocowych. Z tego względu odległość między nim a innymi roślinami powinna wynosić co najmniej 5 metrów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz