Materiał Partnera

Ogród skalny- proste sposób na atrakcyjnie zaaranżowane miejsce przed domem.

Ogród skalny- proste sposób na atrakcyjnie zaaranżowane miejsce przed domem.

Każdy, kto ma obok domu choć niewielką przestrzeń, pragnie zaaranżować ją w atrakcyjny sposób. Parcela z ogrodem od razu prezentuje się bardziej interesująco i przyjaźnie. Nie każdy z nas ma jednak czas, by w pełni poświęcić się pielęgnacji trawnika i roślin. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest stworzenie ogrodu skalnego, który nie tylko zachwyca swoim niecodziennym wyglądem, ale jest też łatwy w uprawie. Co będzie potrzebne?

Zalety ogrodu skalnego

Ogromną zaletą ogrodu skalnego jest fakt, że może on powstać nawet na niewielkiej powierzchni. Mając do dyspozycji skrawek ogrodu, możemy cieszyć się dosyć sporą kolekcją interesujących roślin, które z reguły nie stwarzają problemów w pielęgnacji. Dobrze dobrane gatunki roślin zapewnią nieprzerwane kwitnienie, dzięki czemu skalniak- przez praktycznie cały rok –prezentować się będzie bogato i okazale. Jak informuje pan Krzysztof Kulwicki – polecany ogrodnik- ogród skalny może powstać zarówno w miejscu półcienistym, jak  w pełni słonecznym. W takim ogrodzie nie napracujemy się za dużo – rośliny rozwijają się samodzielnie, powoli rozprzestrzeniając się na kolejne kamienie. Wymagają jedynie podlewania i odchwaszczania.

Rośliny do ogrodu skalnego

Rośliny do ogrodu skalnego należy dobierać pod kątem nasłonecznienia, charakterystyki gleby i indywidualnych preferencji. Dominować powinny rośliny płożące, o zwartym pokroju, intensywnych barwach kwiatów i silnym zapachu. Na skalniak nadają się także niskie rośliny cebulowe takie jak tulipany botaniczne, ranniki, przebiśniegi czy szafirki. Ogród skalny to również doskonałe miejsce dla ziół. Z powodzeniem możemy posadzić tam lawendę, tymianek i oregano. Tłem do skalniaka mogą być rośliny iglaste, które są zielone przez cały rok. W tej roli sprawdzą się cyprysiki, tuje lub sosny.

Jakie wybrać kamienie

Do budowy ogrodu skalnego potrzebować będziemy okazałych kamieni. To one w dużej mierze decydować będą o charakterze całej aranżacji. Za najlepszy materiał na skalniak uważany jest kamień łamany, o ostrych krawędziach. Wiele osób korzysta również z kamieni polnych. U specjalistów, którzy zajmują się zakładaniem terenów zielonych można zakupić kamienie ogrodowe, zarówno krajowe, jak i importowane. Do najbardziej popularnych skał należą łupki, grysy, wapienie, piaskowce oraz dolomity.

Decydując się na ogród skalny warto powierzyć jego aranżację firmie, która specjalizuje się w zakładaniu ogrodów. Jest to rada cenna szczególnie dla początkujących ogrodników, którzy nie wiedzą, jakie rośliny wybrać do swojego takiej aranżacji. Współpraca z fachowcami pozwoli na stworzenie skalniaka na miarę naszych oczekiwań, lecz z uwzględnieniem warunków glebowych i nasłonecznienia, panującego na danej działce.

Opracowanie:
Podgórz 21C
tel. 608 692 837
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz