Artykuł sponsorowany

Ogród jako przestrzeń z klasą

Ogród jako przestrzeń z klasą

Aranżacja ogrodu potrafi stanowić nie lada wyzwanie. Mamy możliwości wyboru roślin sprowadzonych z najodleglejszych zakątków świata. Sprawia to, że podjęcie decyzji o tym, jakie rośliny posadzimy w naszym ogrodzie, nie należy do najprostszych. Czym kierować się podczas planowania ogrodu i jakie rośliny najlepiej się w nim sprawdzą? Wyjaśniamy w artykule.

Harmonia i estetyka

Wiele osób ma swoje ulubione rodzaje roślin, inni zachwycają się każdym gatunkiem i rodzajem. Jednak często można spotkać się absolutną dysharmonią pomiędzy graniczącymi ze sobą działkami. Gdy ogród jest widoczny dla przechodniów, warto zainspirować się ogrodowymi kompozycjami zza płotu. Jeśli mamy z tym problem, architekci z firmy Kreator z chęcią pomogą zapanować nad przestrzenią na posesji. Pamiętajmy, że ogrody można dzielić na różne sekcje, dlatego z pewnością znajdzie się w nich miejsce również na nasze wymarzone sadzonki. Część naszego ogrodu widoczna z ulicy jest częściowo miejscem publicznym, z tego powodu warto zadbać o harmonijny wygląd całości. Dotyczy to również dobrze dopasowanego do aranżacji sąsiednich działek ogrodzenia oraz elementów małej architektury w ogrodzie. Zawsze przyjemniej jest widzieć zgrany, estetyczny krajobraz. Ponadto najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, będzie wybór rodzimych, polskich gatunków. Od kilkunastu lat istnieje moda na sadzenie drzew i krzewów iglastych. Zwykle powodem takiej decyzji jest brak liści, które w sezonie jesienno-zimowym trzeba sprzątać, jednak drzewo liściaste o wiele lepiej ochroni nas przed słońcem i bardziej wpasowuje się w rodzime ekosystemy.

Ekologiczne rozwiązania do ogrodu

Zasoby wody pitnej z roku na rok są coraz mniejsze. Mimo to wielu właścicieli ogrodów regularnie podlewa je w okresach susz. Jak korzystać z wody efektywnie, by nie marnować jej podczas nawadniania terenów zielonych? Rozwiązanie tego problemu jest proste: wystarczy, że zainstalujemy odpowiedni system nawadniający, który gromadzi deszczówkę i wykorzystuje ją później do podlewania roślin. Dzięki temu będzie zielono i ekologicznie. Ponadto w ekologii dużą rolę odgrywa rodzaj roślin, jakie zasadzimy. Jeśli wybierzemy te od lat wpisane w krajobraz botaniczny kraju, pozwoli to ocalić wiele gatunków okolicznej fauny np. pszczół, tworząc tym samym swoisty ekosystem i ratując gatunki zagrożone. ─ Nie warto też używać sztucznych nawozów, zwłaszcza jeśli nie ma takiej potrzeby. Oprócz tego, że możemy uwolnić w ten sposób szkodliwe substancje do atmosfery, narażamy zdrowie, a nawet życie naszych zwierząt domowych. Poza tym nawożenie roślin dodatkowymi preparatami tylko „na wszelki wypadek” im nie służy ─ osłabia odporność rośliny, w tym jej geny, przez co dużo łatwiej może zwiędnąć. Przestaje ona gromadzić niezbędne substancje na czas, gdy będzie ich potrzebować, a niektóre w ogóle przestaje przyswajać, ponieważ wcześniej były jej one dostarczone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz