Materiał Partnera

Odzysk wody szarej

Odzysk wody szarej

Innowacje w branży instalatorskiej dotyczą przygotowywania bardzo energooszczędnych sieci gazowych, sanitarnych, czy grzewczych. Coraz więcej domostw wyposażonych jest także w pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz systemy odzysku wody deszczowej. Obok niej istnieje również termin wody szarej, która również w dużym zakresie nadaje się do ponownego wykorzystania. To zaś nie tylko pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności finansowych, ale także zaliczane jest do działań proekologicznych.

Czym jest woda szara?

Woda szara to nic innego jak surowiec płynny wykorzystywany w naszych domach. Nie jest zatem to woda przemysłowa, ale ściekowa, która powstaje na wskutek mycia naczyń, brania kąpieli, czy robienia prania. Warto przy tym wiedzieć, iż odpowiednie systemy filtracyjne pozwalają na jej ponowne wykorzystanie – wyjątkiem jest oczywiście woda toaletowa, która przesyłana jest do kanalizacji. Oczyszczona woda szara może być nawet wykorzystywana jako woda pitna!

Opłacalność odzysku wody szarej

Według statystyk każdego dnia średniej wielkości gospodarstwo domowe zużywa nawet do 500 litrów wody z kranu. Tak duże zapotrzebowanie na ten surowiec, generuje naprawdę bardzo duże nakłady finansowe, które można znacznie zredukować poprzez wykorzystanie tak zwanej wody szarej. Dobrze przygotowany projekt systemu filtracyjnego i dystrybucyjnego, pozwoli na przywrócenie do obiegu, nawet 200 litrów każdego dnia! Z perspektywy całego roku jest to zatem olbrzymia oszczędność, którą można wesprzeć również poprzez wykorzystanie rozwiązania instalacji wody deszczowej.

Instalacja odzysku wody szarej

Dzisiejsze instalacje odzysku wody szarej mogą znacznie się od siebie różnić. Zależy to od tego, jakim budżetem dysponujemy, jak duże oszczędności chcemy uzyskać, a także od warunków technicznych naszego domu i całej instalacji wodnokanalizacyjnej. Warto jednak przy tym wiedzieć, że na rynku działają już odpowiednie urządzenia, które można montować w mieszkaniach! Małe powierzchnie, które są wymagane dzisiaj do stworzenia systemu filtracyjnego wody szarej, związane są z dwoma procesami technologicznymi. Pierwszy z nich to czyszczenie mechaniczne, przy którym surowiec jest filtrowany z zanieczyszczeń takich jak np. piasek, a następnie poddawany napromieniowaniu światłem UV. Drugim zaś jest czyszczenie biologiczne, które polega na oczyszczaniu wody w zbiornikach napowietrznych, biorotorach, aerobowych biofiltrach, czy też w specjalnie przygotowanych sztucznych bagnach.

Projekt i wykonawstwo

Jak już wspomniano instalacje odzysku wody szarej mogą być bardzo różne. Przygotowaniem i wdrożeniem projektów, zajmują się zaś specjalistyczne firmy o szerokich uprawnieniach instalatorskich. Jednym z nich jest firma EM Projekt, która wyspecjalizowała się w tworzeniu instalacji sanitarnych oraz systemów energooszczędnych. Warto wiedzieć, że tego rodzaju firmy są w stanie przygotować projekt systemu odzysku wody szarej, który będzie połączony z systemem odzysku wody deszczowej. Możliwe jest również przygotowanie konstrukcji, mających za zadanie odzyskiwać ciepło z wody, dzięki wymiennikom energii cieplnej. Cała kompleksowa instalacja może zwrócić się w ciągu kilku lat, przynosząc po tym okresie znaczne oszczędności!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz