Materiał Partnera

Odwadnianie osadów ściekowych - na czym to polega?

Odwadnianie osadów ściekowych - na czym to polega?
Osady ściekowe są produktem ubocznym oczyszczania ścieków przemysłowych i gospodarczych. Pierwotnie są niestety szkodliwe dla środowiska naturalnego. Można je jednak utylizować lub wykorzystywać ponownie – lecz do tego potrzebny jest proces odwadniania. Przyjrzyjmy się zatem, czym on się charakteryzuje i w jaki sposób się go przeprowadza.

Na czym polega odwadnianie osadów?

Podczas oczyszczania ścieków lub przerabiania osadów, zawsze powstają tak zwane osady ściekowe. Mają one różną charakterystykę, jednak, jak zostało wspomniane, w pierwotnej formie są niepożądane i szkodliwe dla środowiska. Na szczęście mamy możliwość, aby je zutylizować lub wykorzystać ponownie. Problemem jest jednak zawartość wody – im jest jej więcej, tym ciężej wykorzystać je ponownie, a i utylizacja jest droższa. Dlatego właśnie stosuje się odwadnianie osadów. Jest to proces polegający na obniżeniu zawartości wody w osadach. Musimy zrobić to w taki sposób, aby końcowe uwodnienie było tak niskie, jak się tylko da. Efektem tego procesu jest zmniejszenie objętości osadu, co finalnie umożliwia znacznie tańszą utylizację lub powtórne wykorzystanie, ponieważ w osadach odwodnionych jest do ponad 50% substancji organicznej.
Aby wcielić w życie proces odwadniania, najpierw należy osad przefermentowany dostarczyć do stacji odwadniania osadu. Następnie odcieki z odwadniania wprowadzane są przez przepompownię oraz stację strącania fosforu. Aby usprawnić proces, zazwyczaj podaje się też polielektrolit. Na koniec, uzyskany osad jest higienizowany wapnem.

Czym odwadnia się osady?

Urządzeń, które odwadniają osad, jest wiele. Mogą to być na przykład filtracyjne prasy taśmowe, prasy śrubowe oraz prasy komorowe. Najpopularniejszym rodzajem są jednak prasy taśmowe - zapewniają one najniższe koszty eksploatacyjne oraz najwyższe wyniki. Trzeba jednak pamiętać również o zagęszczaczach, które również pełnią ważną rolę w powyższym procesie. Dzięki nim możemy znacznie obniżyć koszty odwadniania, które maleją wraz ze wzrostem suchej masy w osadzie. Samo zagęszczanie polega na oddzieleniu wody zawartej w osadach na związaną i wolną. Pamiętajmy jednak, że na finalny efekt tego procesu ma wpływ bardzo duża ilość czynników - jak chociażby uwodnienie początkowe, jakość osadu czy zawartość substancji stałych.

 Jeśli jednak zależy nam na mobilności, firma Klimapol, oprócz wyżej opisanych urządzeń do odwadniania osadu, oferuje też przenośne stacje odwadniania osadów. Stację taką wystarczy podłączyć do mediów, czyli osadu, wody oraz energii elektrycznej i możemy wykonywać proces odwadniania w dowolnym miejscu.
Opracowanie:
Dąbrowica 127c
tel. 81 742 62 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz