Artykuł sponsorowany

Odszkodowanie powypadkowe a zadośćuczynienie po wypadku - firma Mateusza Hańderka

Odszkodowanie powypadkowe a zadośćuczynienie po wypadku - firma Mateusza Hańderka

Chociaż w mowie potocznej często używamy zamiennie słów „zadośćuczynienie” oraz „odszkodowanie”, warto zdać sobie sprawę, że w istocie są to dwa różne świadczenia. Podczas gdy „zadośćuczynienie” ma na celu pokrycie szkody, doznanej przez poszkodowanego w postaci obrażeń ciała, a także pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego, „odszkodowanie” przysługuje za uszczerbek finansowy, powstały na skutek wypadku. W dochodzeniu o wypłatę świadczeń odszkodowawczych, którymi są: zadośćuczynienie oraz odszkodowanie może pomóc firma Mateusza Hańderka.

Zadośćuczynienie

Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, posiadanemu przez każdego kierowcę, w razie spowodowania wypadku, to Zakład Ubezpieczeń wypłaci odpowiednie świadczenia osobom poszkodowanym. Pokryje szkody w mieniu, na przykład w postaci uszkodzenia pojazdu oraz szkody na osobie, takie jak uszkodzenia ciała czy utracony zarobek. Czym zatem rożni się odszkodowanie od zadośćuczynienia? Zadośćuczynienie jest należne poszkodowanemu za doznaną przez niego krzywdę i wypłacane jest na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym „w razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”.

Pokryć ma zatem szkodę w postaci obrażeń ciała: złamania, stłuczenia, zranienia oraz w postaci innych następstw w sferze zdrowotnej, czyli negatywnych przeżyć psychicznych i stresu, związanego z udziałem w wypadku. Na wysokość tego jednorazowego świadczenia wpływają nie tylko krótko oraz długofalowe skutki wypadku, lecz również wiek poszkodowanego, długość leczenia, oszpecenie ciała, zmiana stylu życia poszkodowanego i ewentualna rozłąka z rodziną w związku z przedłużającym się leczeniem. Ważne, by zadośćuczynienie rekompensowało w sposób całościowy doznaną krzywdę. Jego wysokość ustala zakład ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku posiadał ubezpieczenie.

Odszkodowanie

Kwestie związane z wypłatą odszkodowania powypadkowego regulowane są także przez Kodeks Cywilny, który przewiduje, że „w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu". Odszkodowanie pokrywać będzie zatem koszty poniesione przez poszkodowanego oraz straty finansowe w związku z wypadkiem. Jeśli całkowicie lub częściowo pozbawił go możliwości pracy finansowej, ma służyć dostarczeniu poszkodowanemu środków do życia.

Najważniejsze będzie pokrycie kosztów, związanych z leczeniem: zakupem leków, transportem, opieką pielęgniarską, wyposażaniem ortopedycznym. Aby uzyskać odszkodowanie, należy najpierw ustalić, który zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do naprawienia szkody. Pomoże w tym firma Mateusza Hańderka, specjalizująca się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Następnie należy zgłosić szkodę i opisać szczegółowo swoje żądanie, opisując skrupulatnie czego się domagamy oraz przedstawiając na to dowody i udokumentować poniesienie konkretnych kosztów, związanych z leczeniem.

Firma Mateusza Hańderka oferuje bezpłatną ocenę i weryfikację dokumentów związanych ze sprawą, aby ustalić, czy ma ona szansę na powodzenie. W przypadku, gdy ubezpieczyciel już wydał decyzję w sprawie, specjaliści przedstawią opinię na temat jej zasadności i pomogą odwołać się od niej lub skierować ją do sądu. Przedstawiciel firmy może również przyjechać do klienta, aby załatwić wiele formalności na miejscu. Większość spraw można załatwić drogą korespondencyjną. Wynagrodzenie pobierane jest tylko w przypadku wygrania sprawy. W niektórych sprawach istnieje możliwość pokrycia kosztów procesu sądowego przez firmę.

 

Opracowanie:
Wilkowice, Rzemieślnicza 20
tel. 731 909 112
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz