Materiał Partnera

Odszkodowania za szkody górnicze - co warto wiedzieć

Odszkodowania za szkody górnicze - co warto wiedzieć
Właściciele i mieszkańcy domów jednorodzinnych, ogrodów działkowych, czy budynków wielopiętrowych, które zlokalizowane są na terenach górniczych, muszą liczyć się z różnego rodzaju szkodami swoich nieruchomości. Najczęściej są to popękane ściany, podtopienia, a nawet zawalenie się budynku. Co zrobić w takich sytuacjach? Odpowiedzią są odszkodowania za szkody górnicze.

Do czego może doprowadzić eksploatacja górnicza?

Podziemna eksploatacja górnicza bezpośrednio oddziałuje na grunty, które znajdują się na powierzchni. Skutkuje to między innymi powstawaniem zapadlisk, progów terenowych, niecek bezodpływowych i innych deformacji gruntu. Jednak na największe niebezpieczeństwo narażeni są właściciele i mieszkańcy budynków, które mogą doznać wielu uszczerbków. Ten problem szczególnie dotyczy serca polskiego górnictwa, czyli Śląska. Miasta takie jak Katowice, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Chorzów czy Ruda Śląska to obszary, gdzie wiele tysięcy budynków zostało uszkodzonych. Na jakie uszczerbki narażone są domy, mieszkania, ale i grunty oraz pola?

  • zalana piwnica, popękane ściany, pochylenia ścian i powstanie szczelin lub zawalenie się budynku;
  • podtopienia plonów, uszkodzenie lub zalanie upraw, osunięcie się gruntu, uszkodzenie i unieruchomienie maszyn rolniczych;
  • szkody na nasadzeniach, np. drzewach, krzewach, innych roślinach.

Co zrobić w przypadku wystąpienia szkód?

Zgodnie z Ustawą o Prawie geologicznym i górniczym z 9 czerwca 2011 r. (Dz. U. Nr 163, poz. 981) oraz Kodeksem Cywilnym, właściciel uszkodzonego mienia ma prawo żądać odszkodowania lub przywrócenia stanu poprzedniego swojej nieruchomości lub gruntu. Warto wiedzieć, że problemy mogą pojawić się nawet wiele lat później, po zakończeniu działalności i zamknięciu kopalni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze. W razie braku przedsiębiorcy, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, a cały proces przeprowadzany jest przez sądy powszechne. Jednak roszczenie związane ze szkodami górniczymi przedawnia się po upływie pięciu lat od dnia stwierdzenia danego uszczerbku. Niestety bardzo często kopalnie nie chcą wypłacić danej kwoty lub dokonują naprawy szkody tylko w nieznacznej części. Starając się o odszkodowanie za szkody górnicze warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, np. Kancelarii Adwokackiej ADWOKAT Magdalena Rduch z siedzibą w Pawłowicach, oraz Filii w Jastrzębiu Zdroju. Niezbędna pomoc w dochodzeniu roszczeń z tytułu szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, obejmuje konsultacje na każdym etapie sprawy, przeprowadzanie negocjacji, a także postępowania ugodowego z zakładem oraz przeprowadzeniem postępowania sądowego, aż do uzyskania zamierzonego efektu.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz