Artykuł sponsorowany

Odszkodowania Marynarskie – kto może się o nie ubiegać?

Odszkodowania Marynarskie – kto może się o nie ubiegać?

Praca na morzu wiąże się z wysokim ryzykiem urazów ciała oraz innego rodzaju częstymi uszczerbkami na zdrowiu. Sytuacje te są dość częste, jednak wielu marynarzy oraz ich rodzin nie zdaje sobie sprawy, że może ubiegać się o odszkodowanie marynarskie. Sprawdź, jak przebiega ten proces i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenia.

Ryzyko zawodowe marynarzy

zawód marynarza od zawsze traktowany był jako zawód wysokiego ryzyka i mimo upływu lat niewiele w tym temacie się zmieniło. Wciąż częste są przypadki wypadków do pracy, skutkujących uszczerbkami na zdrowiu, a nawet utratą życia. Coraz częściej mówi się także o chorobach zawodowych – długotrwale ponadprzeciętne obciążenia fizyczne oraz psychiczne skutkują często nieodwracalnymi zmianami w organizmie.

Dużą rolę gra tu przede wszystkim niewystarczające przeszkolenie załogi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, niedostateczny nadzór nad sposobem wykonywania obowiązków pracowniczych, a także stan techniczny urządzeń i elementów wyposażenia na statkach. Warto zwrócić tu uwagę, ze to na armatorze spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom morskim bezpiecznego środowiska pracy oraz podnoszenia kwalifikacji i świadomości zawodowej, w tym szkoleń BHP.

Niepokojącym jest fakt, że duża część incydentów nie jest zgłaszana do właściwych instytucji, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wypadek przy pracy oraz inne nieszczęśliwe zdarzania, a także choroba zawodowa mogą stanowić podstawę dochodzenia odszkodowania marynarskiego.

Prawo a dochodzenie roszczeń odszkodowawczych przez marynarza

Międzynarodowa Konwencja o Pracy na Morzu z 2006 r., zawiera szereg zapisów wskazujących na prawa marynarzy oraz sprzężone z nimi obowiązki armatorów, w tym m.in. konieczność poniesienia przez armatora kosztów związanych z chorobami lub uszkodzeniami ciała marynarza. Armator zobowiązany może zostać do:

  • repatriacji,
  • zapewnienia zabezpieczenia finansowego na potrzeby wypłat odszkodowań w przypadku śmierci lub długotrwałej niezdolności do pracy pracownika,
  • poniesienia kosztów opieki medycznej marynarza.

Państwa-sygnatariusze Konwencji zobowiązały się do wprowadzenia tych rozporządzeń do obowiązujących w kraju przepisów prawnych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie w każdym systemie prawa regulacje te będą  tożsame, co znacznie utrudnia dochodzenie roszczeń. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej, specjalizującej się w tzw. odszkodowaniach marynarskich, takiej jak Kancelaria adwokacka dr Tomasz Gulla. Z pomocy prawnej możesz skorzystać także przed podjęciem zatrudnienia na morzu, w celu oceny ryzyka związanego z podpisaniem marynarskiej umowy o pracę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz