Materiał Partnera

Odsłonięte szyjki zębowe. Kiedy martwić się stanem dziąseł?

Odsłonięte szyjki zębowe. Kiedy martwić się stanem dziąseł?

Problemy z dziąsłami pojawiają się bardzo często, jednak ze względu na to, że początkowo mogą być niemal nieodczuwalne, lekceważymy je. Tymczasem nieleczona przypadłość może się pogłębić. Odsłonięte szyjki zębowe to jedna z tych dolegliwości, które są nie tylko bolesne, ale też nieestetyczne. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na co uważać? Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Problemy z dziąsłami – przyczyny i objawy

Dziąsła to element przyzębia, który niestety jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też przyczyny problemów z dziąsłami są bardzo różnorodne. Tą najbardziej podstawową jest oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Cofanie się dziąseł może zostać spowodowane niedokładnym lub niesystematycznym myciem zębów, a także zbyt intensywnym, dodatkowo z wykorzystaniem niewłaściwej szczoteczki. Poważnym problemem bezpośrednio wpływającym na stan dziąseł, jest także zgrzytanie oraz zaciskanie zębów. Ponadto z cofaniem dziąseł często można spotkać się jako powikłanie po leczeniu ortodontycznym. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim odczuwalna nadwrażliwość zębów, czyli kłujący ból podczas spożywania ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych potraw i napojów. Może pojawić się również obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, a niekiedy także ich krwawienie oraz widocznie odsłonięte szyjki zębowe.

Jakie mogą być skutki odsłoniętych szyjek zębowych?

Jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków i nie rozpoczniemy leczenia od razu, gdy zauważymy pierwsze problemy z dziąsłami, ryzykujemy pogłębieniem dolegliwości i poważną recesją. To prowadzi do stanów zapalnych przyzębia, czyli choroby powszechnie znanej jako paradontoza. Z kolei odsłonięcie całego zęba, w tym także jego korzenia może skutkować bardzo bolesnymi zapaleniami i uszkodzeniami zęba. Najgorszym scenariuszem jest możliwość wypadnięcia odsłoniętych zębów. Trzeba też podkreślić, że recesji nie da się odwrócić, a w cięższych przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje wykonanie zabiegów chirurgicznych.

Do kogo zwrócić się po pomoc?

Pozostaje kwestia, co zrobić, gdy już wiemy, że mamy problem z dziąsłami. Otóż jak najszybciej należy udać się do dentysty. Szukając tego odpowiedniego, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie oraz zakres usług, gdyż powinien posiadać wiedzę z dziedziny periodontologii, a więc zajmującej się chorobami przyzębia. Na terenie województwa pomorskiego w problemach z dziąsłami pomogą nam fachowcy z gabinetów stomatologicznych Lux-Dent Pl s.c. Nie tylko zdiagnozują właściwą przyczynę dolegliwości, ale też doradzą najlepszy sposób leczenia i w razie konieczności, przeprowadzą niezbędne zabiegi.

Opracowanie:
Nowa Karczma, J. Wybickiego 4
tel. 58 687 69 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz