Artykuł sponsorowany

Odnawianie tapicerowanych mebli dla każdego

Odnawianie tapicerowanych mebli dla każdego

Tapicerowanie mebli to zajęcie nie tylko dla dużych firm meblarskich, ani nawet dla małych zakładów rzemieślniczych. Sami też możemy podjąć się tego zadania – na początku oczywiście na mniejszą skalę. Weźmy na przykład takie stare krzesło po babci. Kiedyś było bardzo eleganckie, a rama nadal się trzyma. Trzeba by tylko wymienić siedzisko. Tej sztuki może dokonać każdy, potrzeba tylko odpowiednich narzędzi, materiałów i oczywiście trochę wiedzy.

Podstawy domowej tapicerki meblowej

Zanim zabierzemy się do wymiany tapicerki, musimy się oczywiście odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Warto się nad tym dobrze zastanowić i obejrzeć trochę pomysłów na tapicerowane krzesła w internecie, albo w magazynach specjalistycznych dla wnętrzarzy, czy po prostu dla osób, które chcą się zainspirować. Musimy też wiedzieć, gdzie krzesło będzie docelowo stało, czyli jakie inne meble będą w jego pobliżu – i wybrać kolorystykę dopasowaną do charakteru i nastroju wnętrza. Dopiero wtedy powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniego materiału z oferty hurtowni materiałów tapicerskich Magab, która oprócz tkanin obiciowych oferuje także akcesoria meblowe. Wybór jest przeogromny i możemy zdecydować się na materiał wełniany, poliestrowy, naturalną skórę, skórę ekologiczną, do tego w fantastycznych barwach, z nadrukami lub bez, o wzorach uzyskanych przez naturalny splot nici, bądź nadrukowanych komputerowo. Żakard, wełna czy mikrofibra, welur, plusz czy nubuk, wszystkie te materiały warte są naszej uwagi i będą świetnie wyglądać, trzeba tylko wiedzieć, do czego mają być dopasowane. Oprócz materiału potrzebny nam będzie także zwykły śrubokręt i kombinerki, a także zszywacz tapicerski, zwany inaczej taperem oraz gruba igła i nici do tapicerowania, które możemy kupić wraz z materiałem w sklepie internetowym.

Jak przebiega nakładanie nowego obicia tapicerskiego?

Przystępując do tapicerowania mebla, zacząć powinniśmy od zdemontowania oparcia i siedziska. Starą tapicerkę trzeba usunąć za pomocą śrubokrętu, którego płaską stroną powoli podważamy mocowania starego materiału. Należy robić to ostrożnie, delikatnie i precyzyjnie tak, by nie uszkodzić krzesła. Kupując tkaninę obiciową pewnie wzięliście odpowiednią długość, ale trzeba ją jeszcze raz zmierzyć, przykładając zdjęty kawałek materiału do nowego, a następnie wyciąć tyle ile nam potrzeba, z pozostawieniem dwu-trzy centymetrowego marginesu. Dobrze, jeśli wypełnienie siedziska nie jest zniszczone, wtedy można je pozostawić. Jeśli jednak trzeba je wymienić, dobrze zastosować wypełniacz tapicerski, o grubości zbliżonej do oryginalnego. Materiał należy przyłożyć najpierw z jednej strony a następnie równo rozłożyć i przymocować za pomocą tapera.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz