Materiał Partnera

Odnajdź w sobie artystyczną duszę!

Odnajdź w sobie artystyczną duszę!

Artystyczna dusza nie musi wiązać się z własnymi działaniami twórczymi z zakresu literatury, rzeźbiarstwa, malarstwa, rysunku, architektury czy też fotografii. Objawia się ona przede wszystkim umiłowaniem do poszerzania własnych percepcji zmysłowych, a także rozwojem wyobraźni. Bierny charakter artystyczności duszy jest również bardzo pozorny. Uczestnictwo w życiu kulturalnym sztuki wysokiej, a zwłaszcza tej współczesnej, pozwala na dyskurs odbiorcy i twórcy, co ma duży wpływ na powstające utwory artystyczne.

Galerie sztuki współczesnej

W Polsce działa tylko kilkanaście galerii sztuki współczesnej, ale są one przez odwiedzających bardzo oblegane. Warto odwiedzać zarówno placówki prywatne, jak i te publiczne samorządowe takie jak Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim. To tam można podziwiać wernisaże zarówno artystów znanych na całym świecie, jak i tych lokalnych. Warto wiedzieć, że sztuka współczesna charakteryzuje się własnym, unikalnym poszukiwaniem środka wyrazu i komunikacji na linii autor – odbiorca. Prace mają wymiar zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny, łącząc ze sobą takie dziedziny jak architektura, malarstwo, rzeźba, a także muzyka czy literatura. Dla osób, których pasją jest literatura, kinematografia, czy teatrologia galerie sztuki są pewnego rodzaju miejscami wyciszenia, nostalgii i przemyśleń. Również osoby, które po raz pierwszy odwiedziły tego typu ośrodki kultury, zachwycone będą całkowicie odmiennym sposobem wyrażania emocji, zwracania uwagi na problemy egzystencji jednostki i całego społeczeństwa, czy zastanowienia się nad cielesnym i duchowym wymiarem człowieczeństwa. Sztuka współczesna jest skierowana dla każdego, odnajdzie się w niej zarówno humanista, jak i przyrodnik, podziwiając awangardę (instalacje, happeningi, performance), czy też bardziej klasyczne formy twórcze (rzeźby, obrazy, grafiki komputerowe, wernisaże, plenery plastyczne, a także koncerty).

Pomysł dla młodych artystów

Warto pochwalić również działania najlepszych galerii sztuki współczesnej w związku z promocją kultury. Największy nacisk stawia się na młodych artystów, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich ponadprzeciętnych, a czasem wybitnych talentów przed większą publicznością. Miejsca takie kreują prawdziwe sławy związane z różnymi dziedzinami sztuki współczesnej. Bardzo wielu młodych twórców może zorganizować własne konferencje, pokazy i wernisaże, będąc mocno wspieranym przez galerię, nawet w aspekcie marketingowym. Często studenci architektury, konserwatorstwa zabytków, projektowania wnętrz, czy ci jeszcze bardziej związani ze sztuką: młodzi malarze, rzeźbiarze, plastycy czy graficy komputerowi mają możliwość podjęcia takiej formy współpracy. Warto wiedzieć, że galerie sztuki współczesnej, jako profesjonalne ośrodki kultury, posiadają szeroki zasób kontaktów, które być może otworzą twórcy drogę do artystycznego realizowania się zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. Warto rozwijać również swoje umiejętności pod okiem profesjonalnych i uznanych artystów – niektóre galerie prowadzą takie zajęcia jak warsztaty plastyczne czy oferują edukację rysunkową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz