Materiał Partnera

Odleżyny – występowanie.

Odleżyny – występowanie.

Odleżyny występują u osób ciężko chorych, które muszą długi czas przebywać w łóżku, są unieruchomione także na wózku inwalidzkim. Odleżyny przynoszą ból i cierpienie. Powstają poprzez ucisk na naczynia żylne i tętnicze, co powoduje niedokrwienie, a w końcu martwicę tkanek. Na skutek tego tworzą się otwarte i trudno gojące się rany. Odleżyny powstają bardzo szybko, bo kilka godzin bez ruchu i pojawia się rana. Jeśli mamy w domu starszą osobę leżącą, z pewnością będzie miała odleżyny, jeśli nie zapewnimy jej właściwej opieki. Wysuszona skóra, stałe zawilgocenia jak pot, mocz, sprzyjają powstawaniu odleżyn.

Narażeni na odleżyny.

Chorzy z ograniczoną sprawnością ruchową i niedowładem, sami nie zmienią pozycji ciała. Ból spowodowany odleżynami jest bardzo duży. Niektórzy chorzy nie skarżą się, bo np. przy porażeniu mózgowym, nie odczuwają. Odleżyny najczęściej się pojawiają u chorych na cukrzycę, miażdżycę i choroby układu oddechowego. U osób wychudzonych tkanka podskórna jest bardzo cienka, a jedynie skóra pokrywa kości, więc istnieje duże ryzyko powstawania odleżyn. Na odleżyny narażone są osoby otyłe, gdyż u nich z kolei masa ciała wywiera duży nacisk. Odleżyny pojawiają się u chorych z problemami oddawania moczu i stolca.

Profilaktyka przeciwodleżynowa.

Leczenie odleżyn jest bardzo trudne i długotrwałe. Dlatego należy im zapobiegać. Pomocne są materace przeciwodleżynowe lub łóżka przeciwodleżynowe, które zapobiegają ranom. Możemy je wynająć w firmie Bammed-Wypożyczalnia Łóżek Rehabilitacyjnych”. Ponadto choremu musimy często zmieniać pościel i bieliznę, bo niezwykle ważna jest higiena. Ryzyko wystąpienia odleżyn jest uzależnione od ogólnego stanu zdrowia chorej osoby, która ma ograniczone możliwości ruchowe. Odleżyny tworzą się także u osób unieruchomionych na wózku inwalidzkim.

Wynajem sprzętu.

Nie musimy kupować drogich sprzętów rehabilitacyjnych, bo możemy je wynająć. Mamy możliwość posiadania ich od ręki, a co za tym idzie bez potrzeby zadłużania się w bankach czy u znajomych lub starania się o dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zanim uzyskamy dotację na zakup, możemy wypożyczyć. Do wynajęcia są m. in.: łóżka rehabilitacyjne, sprzęt rehabilitacyjny, stoliki przyłóżkowe, materace przeciwodleżynowe, materace ortopedyczne, łóżka ortopedyczne i rehabilitacyjne, łóżka szpitalne i koncentrator tlenu.

Opracowanie:
Wyry, Pszczyńska 90d
tel. 507 545 825
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz