Materiał Partnera

Odkryj urok Kaszub – Dlaczego warto spędzić tu urlop?

Odkryj urok Kaszub – Dlaczego warto spędzić tu urlop?

Sezon urlopowy już niedługo. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy dokąd pojedziemy, to warto zastanowić się, co do zaoferowania ma Polska. Może się okazać, że znajdziemy tu o wiele więcej atrakcji, niż zagranicą. I o wiele lepszych. Jednym z regionów, który może nas zachwycić, są Kaszuby. Dlaczego warto spędzić urlop właśnie tutaj?

Jeziora i morze kaszubskie

W regionie Kaszub znajduje się Pojezierze Kaszubskie, w którego granicach jest ponad 500 jezior. W zasadzie już sama ta informacja jest dobrą rekomendacją, ale to tylko wierzchołek góry atrakcji. Większość jezior połączona jest różnego rodzaju rzekami i strumieniami, przez co to pojezierze i Bory Tucholskie (których uroda to osobny, nomen omen, temat-rzeka) stały się jedną z najlepszych baz spływów kajakowych. Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu o każdym stopniu trudności i długości.

Również osobnym tematem jest mnogość atrakcji, które zapewnia największe tutejsze jezioro, Wdzydze. Jego powierzchnia to 1450 ha. Jest to raj miłośników sportów wodnych – uprawia się tu żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing i inne zajęcia. Ci mniej usportowieni, ale pragnący ruchu mogą też po prostu pospacerować po okolicy albo popływać motorówką i przeprawić się na jedną z niewielu w Polsce zamieszkałych wysp. I choć jezioro Wdzydze jest przez miejscowych nazywane kaszubskim morzem, to jeśli zapragniemy tego prawdziwego morza, to z racji jego bliskości możemy szybko podjechać do jego brzegów. Na przykład na wyprawę prawdziwym kutrem rybackim i na uczestniczenie w połowie ryb morskich.

Lasy

Jeśli jednak od wody wolimy lasy i parki, to i w tym temacie znajdziemy sporo atrakcji. Znajdują się tu wspomniane wcześniej Bory Tucholskie, które mają zresztą status parku narodowego. Jest to jeden z największych borów sosnowych (czujecie już ten charakterystyczny zapach iglaków?) i lasów w Polsce. Można tu spotkać gatunki roślin, które nie występują już nigdzie indziej, oraz takie, które nie zmieniły się od wielu milionów lat, czyli tzw. relikty roślinne. Oczywiście Bory Tucholskie to nie jedyny park w tej okolicy – znajdziemy tu jeszcze kilka parków krajobrazowych.

Będąc w takim miejscu, szkoda by było tego nie wykorzystać. Oprócz zwykłego, spokojnego spaceru po parku można wypożyczyć rowery i wybrać się na samodzielną lub zorganizowaną wycieczkę rowerową. Terenów do jeżdżenia nie brakuje. Jeżeli zaś naszą pasją jest fotografia, to możemy uwiecznić występującą tu licznie dziką zwierzynę. Wszystkie te atrakcje – a nawet o wiele więcej – oferują mieszczące się tu pensjonaty i dworki, np. Lisewski Dwór. Wystarczy zapytać – możliwości jest od wyboru do koloru.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz