Artykuł sponsorowany

Odbiór komina - na co zwrócić uwagę szykując się na odbiór techniczny komina?

Odbiór komina - na co zwrócić uwagę szykując się na odbiór techniczny komina?

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wykonaniem szeregu instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej, jak również grzewczej. Z instalacją grzewczą bezpośrednio związana jest konieczność posiadania przez obiekty budowlane przewodów kominowych. Z przewodami kominowymi nowopowstałych, modernizowanych budynków wiąże się odbiór komina. Zobaczmy, kto może go dokonać?

Odbioru komina nie może dokonać pierwszy lepszy zakład kominiarski

Odbiór kominiarski może być przeprowadzony wyłącznie przez osoby posiadające konkretne uprawnienia zawodowe. Określone są one w ustawie Prawo Budowlane (z dnia 7.07.1994 r. z późniejszymi zmianami). Dokładnie temat ten opisuje Art 62 pkt 6. W myśl wspomnianego przepisu kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, poprzedzających odbiór techniczny komina może dokonać:

  • osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

Jak powinien przebiegać odbiór techniczny komina?

Formalna część odbioru kominiarskiego obejmuje:

  • sprawdzenie zgodności materiałów z wymaganiami dokumentacji, aktualności atestów i aprobat technicznych,
  • sprawdzenie oznakowania komina, umożliwiające jego właściwe zaklasyfikowanie oraz identyfikację producenta
  • sprawdzenie zgodności wykonania instalacji z jej projektem.

Aby przejść odbiór techniczny komina przeprowadzona kontrola stanu technicznego musi wykazać, że wszelkie elementy przewodów kominowych są w pełni drożne i w 100 % szczelne. Ocenie podlega również przebieg przewodów kominowych i ich usytuowanie ponad dachem budynku. Badając usytuowanie komina ponad dachem kominiarz musi ocenić poprawność zakończenia wylotów kominowych, dojścia do kominów.

Kontrola stanu technicznego komina to również opinia o poprawności użytych materiałów do budowy komina, poprawność wykonania łączeń poszczególnych elementów, wyposażenia otworów rewizyjnych i wyczystnych oraz sposobu wiązania cegieł w przypadku kominów budowanych z cegły.

W dalszej części ocenie podlega poprawność ciągu w przewodach dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, sprawdzanie wentylacji pomieszczeń z zainstalowanymi urządzeniami do spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych.

Opracowanie:
Szczecin, os. Kasztanowe 74 c lok. 9
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz