Artykuł sponsorowany

Odbiór budowy domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć?

Odbiór budowy domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć?

Po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych, aby możliwe było zamieszkanie w nowo wybudowanym obiekcie, konieczne jest przeprowadzenie odbioru budowlanego, po którym następuje oficjalne zamknięcie budowy. Wyjaśniamy, na czym polega odbiór budowy oraz jakie dokumenty należy dostarczyć do Inspektoratu Nadzoru Budownictwa.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia odbioru domu?

Gdy chcemy formalnie zakończyć budowę, do Wojewódzkiego lub Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budownictwa musimy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, do którego dołączymy szereg wymaganych dokumentów.

Podstawą jest rzetelnie prowadzony przez kierownika budowy dziennik budowy, w którym zawarte są szczegółowe informacje na temat przeprowadzonych prac. Do wglądu musimy dostarczyć m.in. dokumenty poświadczające częściowe odbiory poszczególnych etapów budowy i montażu instalacji, umowy z dostawcami mediów, a także dokumentację dotyczącą przyłączy i instalacji znajdujących się w budynku. Ponadto, aby możliwe było formalne zakończenie budowy, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji geodezyjnej.

Kierownik budowy, który zajmował się prowadzeniem dziennika, musi zamknąć dokumentację i złożyć oświadczenie o zgodności wykonania prac budowlanych z projektem, warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Odbiór budowlany warto jest zlecić profesjonalistom, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z projektem, a przebywanie w danym budynku jest w pełni bezpieczne. W woj. zachodniopomorskim odbiorami budowlanymi zajmuje się m.in. firma FHU Consulting, prowadzona przez Jana Śliwińskiego w Koszalinie.

Jak przebiega odbiór budowlany?

Jeżeli złożony w Inspektoracie wniosek został poprawnie wypełniony i został do niego dołączony komplet dokumentów, w ciągu 7 dni powinien zostać wyznaczony termin kontroli. Na miejsce budowy zazwyczaj pojawia się dwóch inspektorów, który oceniają przydatność obiektu do użytku. Następnie sporządzany jest protokół odbioru. Jeśli inspektorzy nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, wydawana jest pozytywna opinia i właściciele nieruchomości mogą wprowadzić się do nowego domu.

Ostatnią formalnością, o której należy pamiętać, jest dopilnowanie w lokalnym urzędzie miasta lub gminy, aby budynkowi został nadany numer porządkowy, który należy umieścić na domu lub ogrodzeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz