Artykuł sponsorowany

Od jakich parametrów zależy jakość benzyny?

Od jakich parametrów zależy jakość benzyny?

Paliwo stanowi oczywiście źródło energii dla jednostki napędowej samochodu. I choć wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że powinno się ono charakteryzować najwyższą możliwą jakością, to rzadko kto wie, od jakich parametrów zależy ten właśnie czynnik. Jest on więcej niż istotny, ponieważ w przypadku tłokowych silników spalinowych jego wartość decyduje nie tylko o kondycji technicznej, ale i osiągach. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Benzyna a liczba oktanowa

Powszechnie przyjęło się, że parametrem bezpośrednio decydującym o jakości benzyny jest tzw. liczba oktanowa. To bardzo obiektywne podejście, które rzeczywiście pozwala precyzyjnie ustalić, z jak dobrym produktem mamy do czynienia. Obecnie na zdecydowanej większości stacji benzynowych można spotkać się z paliwami o oznaczeniach 95 oraz 98. W niektórych punktach kierowcy zyskują również dostęp do paliw 100-oktanowych, choć obecnie należą one do rzadkości. Dlaczego?

Paliwo takie przeznaczone jest to nowoczesnych silników turbodoładowanych, a ich wykorzystanie w starszych typach jednostek napędowych może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. W tym miejscu pojawia się jednak kluczowe pytanie dotyczące tego, o czym dokładnie informuje nas liczba oktanów? Co do zasady określa ona odporność  paliwa na niekontrolowany zapłon, czyli tzw. spalanie stukowe. Przedwczesne zapłony mieszanki paliwowo-powietrznej mogą po prostu uszkodzić układ korbowo-tłokowy silnika. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie szukać najlepszych paliw?

Choć proceder ten nie jest już tak częsty, jak było tylko kilkadziesiąt lat temu, to wciąż można spotkać się z tzw. chrzczeniem paliwa. Chodzi oczywiście o to, że w celu szybkiego zwiększenia swoich zysków, niektórzy sprzedawcy mieszają benzynę z wodą. I tak jak w okresie letnim rozwodnione paliwo nie ma prawa wywołać poważnych uszkodzeń jednostki napędowej, tak zimą –  cała sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Przy ujemnych temperaturach drobinki wody zamarzają i ulegają krystalizacji. Kryształki takie są szczególnie niebezpieczne dla układu wtryskowego. Co warte podkreślenia, paliwo dopuszczone do sprzedaży musi także spełniać rygorystyczne normy dotyczące zawartości siarki.

To właśnie ten parametr, oprócz liczby oktanowej, jest najczęściej badaną cechą benzyny. Jeśli zasiarczenie paliwa jest zbyt wysokie, to w dłuższej perspektywie czasu odbije się to na kondycji katalizatora. Dlatego też, aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne ryzyko, swój samochód należy tankować jedynie u najbardziej sprawdzonych dostawców takich jak stacja paliw Karpol. To właśnie tutaj wszyscy kierowcy mogą liczyć nie tylko na miłą atmosferę obsługi, ale także na najatrakcyjniejsze ceny. Regularne tankowanie paliwa wysokiej jakości sprawi, że silnik będzie charakteryzował się długą żywotnością oraz niezawodnością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz