Artykuł sponsorowany

Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?

Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?

Rodzice są szczególnie zobowiązani do otoczenia swoich dzieci opieką. Sąd zawsze rozstrzyga o obowiązku alimentacyjnym wobec małoletnich w wyroku rozwiązującym małżeństwo. W innych sytuacjach, kiedy jeden z rodziców nie łoży na dziecko, drugi może pozwać go alimenty. Co sąd bierze pod uwagę określając ich wysokość?

Na jakiej podstawie ustala się alimenty?

Zgodnie z artykułem 135 § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Usprawiedliwione potrzeby dotyczą środków utrzymania i wychowania dziecka. To mieszkanie, wyżywienie, odzież, leczenie, pielęgnacja w chorobie, ale także konieczność zapewnienia mu troski o jego rozwój umysłowy i fizyczny, wychowanie – czyli przygotowanie do życia w społeczeństwie. Usprawiedliwione potrzeby to nie tylko minimum środków – chodzi o zapewnienie dziecku normalnych warunków bytowania. Sąd określając je bierze pod uwagę wiek i stan zdrowia dziecka oraz inne okoliczności konkretnej sprawy.

Możliwości zarobkowe rodzica dotyczą wynagrodzenia ustalanego na podstawie Kodeksu pracy; sąd bierze pod uwagę także premie i inne dodatki do płac. Na ocenę możliwości zarobkowych rodzica wpływają innego jego zobowiązania – także to, czy musi płacić inne alimenty. Dodatkowe stałe dochody – z umowy zlecenia, o dzieło, świadczenie usług – także mają znaczenie.

Najkrócej rzecz ujmując znaczy to tyle, że usprawiedliwione potrzeby dziecka powinny być zaspokojone w zakresie, w jakim pozawalają na to możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica. Kancelaria Radcy Prawnego Aliny Sarackiej wspomaga rodziców w przygotowywaniu pozwów o ustalenie alimentów. Warto pamiętać, że w przypadku uchylania się zobowiązanego od ich płacenia możliwe jest ubieganie się o pomoc z funduszu alimentacyjnego – także w tych kwestiach Kancelaria służy poradą prawną.

Co nie wpływa na wysokość alimentów?

Z kwestii praktycznych warto wskazać, że nie wpływa na wysokość alimentów fakt, że dziecko w krótkich okresach (np. świątecznych) spędza czas u rodzica, z którym nie przebywa stale. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na wysokość alimentów nie wpływają świadczenia socjalne wskazane w art. 135 § 3 (m. in. z pomocy społecznej czy funduszu alimentacyjnego). To zasiłki i dodatki mające na celu pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka – wypłacane przez państwo. Wyłączenie ich z katalogu świadczeń branych pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów wynika z założenia ustawodawcy, że nie powinny one osłabiać obowiązku alimentacyjnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz