Artykuł sponsorowany

Od czego zależy cena złomu?

Od czego zależy cena złomu?

Wiele osób zdążyło przekonać się o tym, że oddanie złomu do punktu skupu, ma wiele korzyści. Jedną z nich jest niewątpliwe dodatkowy zastrzyk gotówki. To właśnie kwestia ekonomiczna skłania najczęściej do tego, aby pozbyć się w ten sposób niepotrzebnych przedmiotów wykonanych z metalu. Ceny proponowane za złom mogą być różne. Od jakich czynników one zależą?

Co można sprzedać w skupie złomu?

Często okazuje się, że w piwnicy lub w garażu znajduje się wiele rzeczy, które mimo tego, że są niepotrzebne, uszkodzone lub całkowicie zepsute, mają określoną wartość pieniężną. Do takich przedmiotów można zaliczyć właśnie złom.

Jako złom są sprzedawane stare części samochodowe – na przykład elementy oblachowania lub felgi. Są to także części konstrukcyjne budynków, czyli różnego rodzaju pręty, profile, rury. Do złomu zalicza się również odpady komunalne. Mogą to być na przykład pojemniki wykonane z metalu lub puszki. Bardzo często jest on pozyskiwany jako odpad produkcyjny – dostarczają go fabryki, zakłady przemysłowe.

Złomem są przedmioty wykonane z metali – zarówno z żelaznych, jak i nieżelaznych. Do tych pierwszych zalicza się stal, żeliwo, staliwo, wióry stalowe i żeliwne. Natomiast drugą grupę stanowią między innymi aluminium, cynk, brąz, miedź, ołów, mosiądz, znal, wolfram.

Skup złomu może zaoferować naprawdę pokaźną kwotę za dostarczone tam przedmioty z metalu. Kwota taka może być znaczącym zastrzykiem finansowym dla budżetu firmy lub dla prywatnej kieszeni. Jednak cena, którą zaoferuje skup za metalowe części, może być różna. Wpływ ma na to kilka czynników” – mówi ekspert ze Skupu Metali Kolorowych Andrzej Burczy.

Cena za złom – jakie czynniki ją kształtują?

Wybierając się do punktu skupu złomu, warto wcześniej zapoznać się z jego cennikiem. W zależności od firmy zajmującej się skupowaniem elementów z metalu ceny mogą być różne. Ma to szczególnie duże znaczenie, kiedy klient dostarcza większą ilość złomu.

Cena złomu jest uwarunkowana również od tego, jakie metale wchodzą w jego skład. Inną wartość będzie miało aluminium czy cynk, a inną mosiądz i miedź. Nie można też zapomnieć, że ceny nie są wyłącznie dyktowane przez właścicieli skupów. Zależą od panujących obecnie trendów na rynku.

Klient skupu musi być świadomy także tego, że dostanie za dostarczone przedmioty z metalu tym więcej, im w lepszym stanie one będą. Nie chodzi przy tym o ich sprawność, ale o sam surowiec. Szczególnie duże kwoty można dostać za złom, który nie jest zanieczyszczony. O cenie decyduje też ilość metalu jednorazowo przeznaczonego na skup.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz