Materiał Partnera

Od czego zależą koszty budowy domu?

Od czego zależą koszty budowy domu?

Aby budowa domu została przeprowadzona pomyślnie, wcześniej należy zadbać o sporządzenie dokładnego i realistycznego kosztorysu prac budowlanych. Dzięki niemu będziemy mogli dowiedzieć się, czego konkretnie możemy się spodziewać, a także, co wpływać będzie na koszty inwestycji. Jednak od czego zależy wysokość kosztów związanych z budową domu jednorodzinnego?

Jak rodzaj dachu i jego powierzchnia wpływa na koszt budowy domu?

Zapewne każdy z nas kiedyś słyszał o tym, że stworzenie i zamontowanie dachu na domu jednorodzinnym generuje największe koszty podczas budowy domu. Obecnie dachy nie zawsze stwarzają tak duże koszty, jak miało to niegdyś miejsce. Nowo budowane mieszkalne obiekty budowlane często są parterowe i nie posiadają poddasza użytkowego. To sprawia, że możliwe jest zastosowanie drewnianego stropu, którego stworzenie jest tańsze. Poza tym koszty zostaną zmniejszone poprzez brak schodów. Jednak takie rozwiązania sprawdzą się w przypadku domów o niedużych powierzchniach.

W sytuacji, gdy chcemy mieć dużą powierzchnię użytkową, a jednocześnie zależy nam na zmniejszeniu kosztów budowy domu, warto postawić na dom z poddaszem użytkowym. Taki obiekt wyróżnia się mniejszą powierzchnią dachu, co przekłada się na mniejsze koszty związane z kupnem materiałów przeznaczonych na pokrycie dachowe oraz sam montaż dachu. Koszty inwestycji mogą zwiększyć się, jeśli zdecydujemy się na skomplikowany dach wielospadowy. Wówczas stworzenie więźby dachowej wymaga więcej pracy, a to kosztuje.

Wpływ kształtu domu na koszt jego budowy

Koszty budowy domu zależą też od tego, jaki jest stopień skomplikowania bryły obiektu. Jeśli wybierzemy inne rozwiązanie niż dom na prostym planie, wówczas musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Spowodowane jest to też koniecznością zastosowania dachu wielospadowego. Poza tym dokładne odzwierciedlenie wizji projektanta wymaga zainwestowania w specjalne materiały budowlane, co generuje kolejne koszty. Pracownicy z firmy budowlanej Mal Bud z Malawy w województwie podkarpackim zalecają, że jeżeli budowa domu rozłożona jest na kilka etapów i planujemy zająć się elewacją, tarasem oraz ogrodem w późniejszym czasie, wówczas najkorzystniej jest wybrać projekt domu, który będzie łatwy do zbudowania. Takie rozwiązanie nie wiąże się z kosztownymi rozwiązaniami architektonicznymi. Mowa tu zarówno o zakupie materiałów, jak i pracach budowlanych.

Budowa domu jednorodzinnego – co jeszcze ma duży wpływ na koszty inwestycji?

Kolejnym czynnikiem mającym dość istotne znaczenie w kwestii kosztów budowy domu ma garaż. Garaż może być wybudowany w bryle domu, a także jako obiekt wolnostojący. Oczywiście tańsze będzie stworzenie garażu w tym samym obiekcie, co dom. Aczkolwiek przed jego wykonaniem warto zastanowić się, czy jest on nam w ogólne potrzebny. Być może wystarczająca okaże się wiata, która dobrze chroni przed warunkami atmosferycznymi, a koszty związane z jej budową są dużo mniejsze.

Poza tym budowa domu może być droższa, jeśli zdecydujemy się na zbudowanie piwnicy, ponieważ czynność ta wymaga między innymi realizacji prac ziemnych. Większe koszty mogą być spowodowane także wyborem okien i drzwi o niestandardowych wymiarach, które będą musiały zostać wykonane na zamówienie. Nie można zapominać też o działce. Jeśli jej nie mamy, wówczas budowa domu będzie dużo droższa.

Opracowanie:
Malawa 224
tel. 782 951 020
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz