Materiał Partnera

Od czego powinien zależeć wybór aparatu słuchowego?

Od czego powinien zależeć wybór aparatu słuchowego?

Niedosłuch to poważny problem, który znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego aparatu słuchowego, którego dokonać powinien jedynie specjalista po zapoznaniu się z wynikami badania audiometrycznego poprzez dostosowanie parametrów aparatu do potrzeb użytkowania. Warto jednak wiedzieć, jakie mamy w tym zakresie możliwe rozwiązania.

Jakie są typy aparatów słuchowych?

Dobór aparatu słuchowego uzależniony jest od kilku czynników. Znaczenie ma tu przede wszystkim rodzaj i stopień niedosłuchu, ale ważna jest także indywidualna sytuacja życiowa oraz zawodowa. Nie możemy zapomnieć też o możliwościach finansowych, które mogą ograniczać dostępne nam opcje. Pracownie protetyki słuchu, wśród nich firma Has Aparaty Słuchowe z Olsztyna, oferują aparaty słuchowe i akcesoria w różnych rodzajach tworzone przez różne firmy, co pozwala znaleźć ten odpowiedni dla naszych indywidualnych potrzeb. Wyróżnić możemy kilka typów aparatów dla niedosłyszących:

  • aparaty analogowe,
  • aparaty cyfrowe,
  • aparaty wewnątrzuszne,
  • aparaty wewnątrzkanałowe.

Klasycznym rozwiązaniem są aparaty analogowe. Wyposażone są one w możliwość regulacji parametrów dla danego ubytku słuchu oraz potencjometr służący do regulacji głośności w zależności od warunków otoczenia. Dźwięk jest w tym przypadku przekształcany w kilku etapach, co może prowadzić do jego zniekształcenia. Zastosowanie unikatowych miniaturowych procesorów o dużej mocy sprawiło, że aparaty cyfrowe znacznie przewyższają inne typy pod względem jakości sygnału dźwiękowego.

Właśnie ta technologia cyfrowa doprowadziła do powstania kompromisu między walorami technicznymi a estetycznymi w postaci aparatu wewnątrzusznego. Należy jednak pamiętać, że ten typ wymaga większej precyzji obsługi i uwagi przy pielęgnacji niż aparat zauszny. Wyjątkowo dyskretnym rozwiązaniem są aparaty wewnątrzkanałowe całkowicie ukryte w przewodzie słuchowym. Do ich użytkowania potrzeba jednak dużej sprawności manualnej oraz drobiazgowej pielęgnacji.

Jak dobrać aparat słuchowy?

Jak już wspomnieliśmy, przy doborze aparatu słuchowego bierzemy pod uwagę rodzaj i stopień niedosłuchu, prowadzony tryb życia oraz możliwości finansowe. Pacjenci, dla których to ostatnie kryterium jest najważniejsze, zazwyczaj decydują się na zakup aparatu analogowego. O tym, jaki aparat będzie dla nas najlepszy, powinien jednak zadecydować ostatecznie audiolog. Jeśli zauważymy, że nasz słuch się pogarsza, mamy problemy ze zrozumieniem tego, co słyszymy, warto udać się na bezpłatne badanie słuchu. Tympanometria znajduje się w ofercie wielu pracowni protetyki słuchu. Na podstawie jej wyniku specjalista będzie w stanie doradzić nam optymalne rozwiązanie, a także dostosować parametry wybranego aparatu słuchowego.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze aparatu jest jednak jego przetestowanie. Po pierwsze, warto przymierzyć kilka różnych aparatów, nim podejmie się decyzję – im dokładniej go dopasujemy, tym bardziej zbliżone do naturalnego będzie nasze słyszenie. Pamiętajmy jednak, aby pomiędzy poszczególnymi modelami robić przerwy, by rzeczywiście zauważyć różnicę. Protetyk oceni słyszenie i rozumienie mowy bez aparatu oraz po jego założeniu, dzięki czemu będziemy wiedzieli, który daje najlepsze efekty.
Opracowanie:
Olsztyn, Warmińska 14/14
tel. 89 534 57 48
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz