Materiał Partnera

Ocieplenie poddasza warunkiem dobrego użytkowania

Ocieplenie poddasza warunkiem dobrego użytkowania

W polskim klimacie najkorzystniejszym kształtem dachu jest dach spadzisty, o kącie nachylenia od 30 do 45 st. Po takim dachu bez kłopotu zsuwa się śnieg, przez co nie zagraża nadmiernym obciążeniem i zawaleniem dachu. Ale co w takim razie zrobić z przestrzenią pod dachem? Zwykle wykorzystuje się ją jako pomieszczenia mieszkalne sypialnie, łazienki i garderoby, ale by mogły pełnić taką funkcję, poddasze trzeba odpowiednio ocieplić.

Czym ocieplić poddasze?

Pod dobrze ocieplonym dachem skośnym zima powinno być ciepło, a latem chłodno. Korzystny mikroklimat uzyskamy w pomieszczeniach, w których izolacja termiczna będzie sucha, a zarazem będzie miała możliwość “oddychać”. Dobre firmy budowlane takie jak Przedsiębiorstwo Instalacyjno Budowlane Lauer wiedza, na co zwracać uwagę, aby prawidłowo ocieplić poddasze. Materiałem, który najpowszechniej stosuje się do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna, wykonana w włókna szklanego lub z włókna szklanego. Jest ona niepalna i lekka, posiada jednocześnie dobra izolacyjność cieplna, jak również możliwość przepuszczania pary wodnej. Izoluje także akustycznie. Ze względu na swoja elastyczność dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami. Z uwagi na konieczność osiągnięcia odpowiedniego współczynnika przenikalności cieplnej K, warstwa wełny powinna jednak być dość gruba, dlatego zwykle układa się ja dwoma warstwami, to jest pierwsza warstwę między krokwiami, a druga poniżej izolując także krokwie.

Właściwości izolacyjne wełny mineralnej

Układając ocieplenie pod połacią dachowa trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co zostało użyte do wstępnego krycia dachu, inna bowiem paroprzepuszczalność ma folia wysokoprzepuszczalna (membrana) a inna folia niskoprzepuszczalna a jeszcze inna papa na deskowaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest membrana, której zadaniem jest odprowadzenie wilgoci z termoizolacji a zarazem jego ochrona przed wilgocią z zewnątrz. Jeśli została ona użyta, to ocieplenie może zostać ułożone na styk z folia, ale bez dopychania, gdyż w czasie upałów może to doprowadzić do rozgrzania i uszkodzenia membrany. W przypadku folii niskoprzepuszczalnej lub papy niezbędne jest pozostawienie około trzy-cztero centymetrowej szczeliny umożliwiającej wentylację pomiędzy wełną a folia lub deskowaniem. Brak szczeliny wentylacyjnej może z czasem doprowadzić do pogorszenia właściwości izolacyjnych ocieplenia przez skraplanie się w nim pary wodnej z pomieszczeń. Zapewnienie dobrej wentylacji dachu jest bardzo istotne, gdyż ma znaczenie dla dobrej kondycji ocieplenia i warunków wewnątrz pomieszczeń.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz