Artykuł sponsorowany

Ocieplenia pianką poliuretanową

Ocieplenia pianką poliuretanową

Budując nowe obiekty, np. domy, warto zastanowić się nad tym jak będziemy ocieplać budynek. W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości na docieplanie budynków. Wykorzystujemy do tego wełny i styropiany. Ostatnio na popularności zaczęła zyskiwać także pianka poliuretanowa. Jej zastosowanie zalecają specjalistyczne firmy oferujące usługi w tej branży. Zatem czym charakteryzuje się ten materiał?

Czym jest pianka poliuretanowa?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć budynki, które nie są ocieplone. Zazwyczaj są to stare konstrukcje mające kilkadziesiąt lat. Obecnie nowoczesne obiekty podczas budowy są od razu ocieplane. Do ociepleń wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Powszechnie stosuje się wełny i styropiany, jednakże w ostatnich latach coraz popularniejsza stały się izolacje natryskowe. W tej metodzie wykorzystuje się specjalną piankę poliuretanową, której główną zaletą jest jej uniwersalność. Ocieplanie pianką poliuretanową można wykorzystać nie tylko do izolacji dachów i poddaszy, lecz również do ociepleń fundamentów, ścian, czy stropów.

Piana poliuretanowa jest materiałem wytwarzanym z żywicy i utwardzacza. Obie te substancje łączy się ze sobą pod wpływem ciśnienia, co skutkuje powstaniem pianki. Do ociepleń pianką poliuretanową niezbędne są specjalistyczne maszyny, co sprawia, że jej trudno nałożyć ją samodzielnie i trzeba skorzystać z pomocy fachowców. Izolacja pianą poliuretanową zapewnia uzyskanie jednolitej i szczelnej powłoki. Jak tłumaczy fachowiec w tej dziedzinie z firmy BKD. Bubula T., wyróżnić można dwa rodzaje pianek:

  • pianka otwarto-komórkowa,
  • pianka zamknięto-komórkowa.

Piankę otwarto-komórkową tworzą w większości komórki otwarte, przez co swoją strukturą przypomina gąbkę. Poza tym ten rodzaj pianki charakteryzuje się lekkością, elastycznością i paroprzepuszczalnością. Zazwyczaj ten materiał stosuje się przy wygłuszaniu i ocieplaniu ścian, stropów i poddaszy. Pianka zamknięto-komórkowa składa się z zamkniętych pęcherzyków, które zapewniają dużą gęstość i małą paroprzepuszczalność. Ponadto taka pianka cechuje się odpornością na działanie wody i zgniatanie. Te cechy sprawiają, że piankę zamknięto-komórkową wykorzystuje się przy natryskowej izolacji dachów płaskich, ścian, fundamentów i stropodachów.

Korzyści związane z użyciem pianki poliuretanowej

Nie ważne czy używamy pianki PUR otwarto-komórkowej, czy zamknięto-komórkowej, materiał ten posiada wiele zalet, których nie mają wełna i styropian. Pianka poliuretanowa cechuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a także brakiem spoin, mostów termicznych i przerw, dzięki czemu jest bardziej energooszczędna. Wpływ na energooszczędność ma również możliwość dotarcia do najtrudniej dostępnych miejsc. Izolacje natryskowe zapewniają ponadto korzyści ekonomiczne i zdrowotne. Właściwości pianki PUR nie zmieniają się z biegiem czasu, co sprawia, że nie ma potrzeby poprawiania takich dociepleń, a to związane jest z oszczędzaniem. Poza tym pianka poliuretanowa jest tworzywem hipoalergicznym, odpornym na pleśń i grzyby, dzięki czemu jest materiałem nie wpływającym negatywnie na nasze zdrowie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz