Artykuł sponsorowany

Ocieplanie poddaszy pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy pianką poliuretanową

W ostatnich latach projekty domów jednorodzinnych, czy wielorodzinnych, a także budynków gospodarczych zakładają wykorzystanie poddaszy użytkowych. Jest to świetny sposób na zwiększenie powierzchni, a także urządzanie ciekawych wnętrz. Warto jednak wiedzieć, że samo wykorzystanie dobrych materiałów m.in. na więźbę dachową – wysokiej klasy drewno – czy pokrycie dachowe – np. innowacyjne blachodachówki z wentylacją – nie zapewnią odpowiedniego poziomu termo i hydroizolacji. To dlatego popularnie wykorzystuje się piany poliuretanowe PUR.

Ocieplanie poddaszy – alternatywa dla wełny mineralnej

Bardzo rozpowszechnioną techniką ocieplenia poddaszy jest wykorzystanie wełny mineralnej, która występuje w postaci rolek, bądź specjalnych mat. Pomimo jej wysokich właściwości izolacyjnych, nowoczesne budownictwo wykorzystuje znacznie wydajniejsze rozwiązanie, jakim są pianki poliuretanowe nakładane natryskowo. W porównaniu z wełną mineralną wystarczy bowiem 15 cm warstwy, aby uzyskać takie samy właściwości izolacyjne, co w przypadku wełny o grubości 25 centymetrów. Pianka jest również znacznie prostsza w montażu – zakładanie jej jest znacznie szybsze, a odbywa się dzięki specjalnym sprzętom aplikującym (agregaty do natrysków hydrodynamicznych), przy czym znacznie lepiej od wełny mineralnej pokrywa różnego rodzaju szczeliny, a przede wszystkim skosy poddaszy. Jeśli jesteś zainteresowany ociepleniem poddasza, zwróć się do firmy Womar, która w swojej ofercie przewiduje prace dla klientów indywidualnych i biznesowych z zakresu: tynkowania natryskowego, izolacji natryskowych, ociepleń, zabudowy poddaszy, wykonywania ścian z płyt K-G, czy malowania i gładzi.

Czym są pianki poliuretanowe?

Piankami poliuretanowymi nazywa się materiały izolacyjne wykorzystywane między innymi przy izolacjach poddaszy dachów. Są one wykonane z polimerów poliuretanowych w formie spienionej, a po zastygnięciu ich struktura bąbelkowa pozwala na wzmocnienie parametrów izolacyjnych. Do funkcji i zalet pianek PUR zalicza się: izolację cieplną, rola membrany paroprzepuszczalnej, ochrona przeciwwilgociowa, wiatroizolacyjność, niski poziom absorpcji wody oraz brak konieczności wykorzystania foli izolacyjnych, które wymagane są w przypadku techniki ocieplania poddaszy wełną mineralną.

Zalety pianek PUR

Do największych zalet pianek PUR należy zaliczyć jej szerokie zastosowanie. Można je wykorzystywać do ocieplania różnego typu budynków, a także ich poddaszy, piwnicy oraz fundamentów. Pianki poliuretanowe wyróżniają się wśród innych materiałów izolacyjnych swoją olbrzymią trwałością. Właściwości fizyczne pozwalają na ponad dwadzieścia pięć lat wydajnego eksploatowania. Przewaga rynkowa pian PUR zasadza się również na uzyskiwaniu dzięki niej idealnej szczelności – nie tylko dzięki temu obniżone mogą zostać rachunki za ogrzewanie, ale do wnętrz nie dostaje się również wilgoć, insekty czy gryzonie. Szczególnie jest to ważne w ośrodkach przemysłowych, które przeprowadzają procesy higieny sanitarnej (deratyzacja, dezynfekcja i dezynsekcja). Jednym z działań zapobiegawczych jest właśnie zastosowanie pianek PUR.

Pianki zamkniętokomórkowe i otwartokomórkowe PUR

Wybór rodzaju pianki PUR – zamkniętokomórkowa czy otwartokomórkowa – zawsze wymaga wcześniejszego dokładnego przeanalizowania projektu danego budynku i przeprowadzenie wizji lokalnej. Zaletą obu z nich jest to, iż doskonale łączą się z drewnem, blachą, papą bitumiczną, a także foliami izolacyjnymi. W przypadku dociepleń poddaszy najczęściej wykorzystuje się piankę PUR otwartokomórkową, która jest lekka i przepuszcza parę wodną – dzięki temu nie dochodzi do zawilgoceń. Jej gęstość standardowa to 8-12 kg/m3. Pianki zamkniętokomórkowe PUR wykorzystuje się zaś głównie w przypadku fundamentów, ścian pionowych, dachów płaskich, czy też na stropodachach. Jej gęstość standardowa wynosi 30-60kg/m3 – wiąże się to z doskonałą hydroizolacją i niską przepuszczalnością pary wodnej, co niezbędne jest przy izolacjach fundamentowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz