Artykuł sponsorowany

Ocena ryzyka ryzyka zawodowego z Centrum BHP Renmak

Ocena ryzyka ryzyka zawodowego z Centrum BHP Renmak

W każdym miejscu pracy można wyróżnić czynniki, które mogą mieć bezpośredni wpływ na wystąpienie urazów lub chorób zawodowych. Aby zapobiec takim zdarzeniom, przeprowadza się ocenę ryzyka zawodowego. Na jej podstawie odbywają się później szkolenia dla pracowników w każdym miejscu pracy, aby zmniejszyć zagrożenia, które mogą pojawić się na konkretnym stanowisku oraz móc zastosować środki profilaktyczne. W ocenie ryzyka zawodowego specjalizuje się firma Renmak Centrum BHP, która już od lat świadczy wszechstronne usługi BHP.

Jaki jest cel oceny ryzyka zawodowego?

Odpowiednio wykonana ocena ryzyka zawodowego zapobiega skutkom zagrożenia w pracy. Jest ona niezbędna podczas planowania i realizacji działań prowadzących do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Ocena ryzyka zawodowego polega na dokładnej analizie funkcjonowania miejsca pracy, co ma służyć określeniu, w jaki sposób może dojść do urazu lub pogorszenia się stanu zdrowia pracownika. Dzięki niej, dowiadujemy się, co należy zrobić, aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo, gdy pojawi się zagrożenie niemożliwe do usunięcia. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, należy:

  • zidentyfikować zagrożenia, które mogą spowodować wypadek przy pracy oraz choroby zawodowe;

  • ustalić stopień dopuszczalności stwierdzonych zagrożeń;

  • sprawdzić, czy stosowane środki ochrony są prawidłowo dopasowane do zapobiegania zagrożeniom;

  • działać według wskazówek dotyczących doboru odpowiedniego sprzętu oraz wyposażenia na stanowiskach pracy.

Warto mieć na uwadze, że organy ochronne sprawdzają dokumenty oceny ryzyka zawodowego, aby zweryfikować, czy zakład pracy stosuje właściwe procedury eliminujące zagrożenia. 

Ocena ryzyka zawodowego – pozytywne znaczenie dla firmy

Wśród pozytywnych aspektów oceny ryzyka zawodowego znajdziemy nie tylko dostosowywanie się do norm, które pozwala na pozytywne przejście przez kontrole urzędowe. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jest ona kluczowa dla ergonomicznego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Eksperci do spraw BHP zauważyli, że ergonomia ma pozytywny wpływ na zapobieganie wypadkom oraz podwyższenie efektywności pracy. Profesjonalne przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego pozwala na przygotowanie bezpiecznych i komfortowych stanowisk pracy.

O tym, jak ważne i pozytywne dla rozwoju przedsiębiorstwa jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego mówi specjalista z firmy Centrum BHP Renmak:

Prowadzenie oceny ryzyka zawodowego jest jedną z dróg wiodących do poprawy stanu bezpieczeństwa pracy. Dzięki tej analizie identyfikowane są zagrożenia występujące na danych stanowiskach pracy. Dowiesz się, w jakim stopniu zagrażają one Tobie i Twoim pracownikom oraz czy stosowne do tej pory środki ochronne są wystarczające. Mając taką wiedzę, będziesz mógł podjąć działania mogące poprawić warunki pracy. Zbudujesz tym samym poczucie bezpieczeństwa u swoich pracowników, co zazwyczaj skutkuje większym przywiązaniem do firmy i poprawą wizerunku przedsiębiorstwa.

Kto powinien przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego?

Jest to kwestia o tyle ważna, że powinna zostać wykonana przez specjalistę posiadającego uprawnienia do spraw BHP.  Dobrym wyborem będzie firma Centrum BHP Renmak z siedzibą we Wrocławiu. Obszar bezpieczeństwa i higieny pracy nie ma dla specjalistów firmy tajemnic, ponieważ działają w tym zakresie już od kilkunastu lat. Swoje usługi dopasowują do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Mowa tu o aspektach, takich jak: ilość zatrudnionych osób, charakter produkcji, a także rodzaj zagrożeń, które mogą się pojawić na poszczególnych stanowiskach.

Firma Centrum BHP Renmak dba o wszystkich klientów. Również tych, którzy nie dysponują wystarczającymi środkami na podniesienie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dlatego przedsiębiorstwo zapewnia pomoc podczas sporządzania odpowiedniego wniosku o dofinansowanie w ramach ZUS. Centrum BHP Renmak posiada w swojej ofercie okresową analizę stanu BHP, obsługę budowy pod kątem BHP, a także przeprowadzenie dochodzenia powypadkowego, związanego z sytuacjami zaistniałymi w miejscu pracy.

Warto mieć na uwadze, że ocena ryzyka zawodowego nie składa się jedynie z obserwacji i kompletowania raportów. Jest to także analiza przepisów prawa, norm technicznych. Niezwykle istotne są również rozmowy z pracownikami i badanie istniejących dokumentów BHP danej firmy. Do oceny ryzyka zawodowego zalicza się także dokładny opis warunków pracy na konkretnym stanowisku – np. czy osoba pracuje w otoczeniu wysokiego natężenia hałasu, czy pracuje stojąco, czy siedząc; jakie oświetlenie oraz temperatura towarzyszą jej podczas pracy; 

Opracowanie:
Wrocław, Iławska 25
tel. 71 354 14 04
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz