Materiał Partnera

Obsługa urządzeń chłodniczych – poznaj zalety wyspecjalizowanego serwisu

Obsługa urządzeń chłodniczych – poznaj zalety wyspecjalizowanego serwisu

Urządzenia chłodnicze wykorzystywane są dzisiaj w różnych sektorach gospodarczych, przez tysiące firm. Mogą to być ośrodki przemysłu lekkiego lub ciężkiego, przedsiębiorstwa spożywcze, handlowe i magazynowe, czy też gospodarstwa rolne. To one są największymi klientami zakładów serwisowych działających w obszarze chłodnictwa. Czym takie podmioty powinny się wyróżniać? Tego dowiedz się razem z nami.

Jakie urządzenia chłodnicze podlegają stałym usługom serwisowym?

Usługi serwisowe urządzeń oraz instalacji chłodniczych to nie działania mające na celu tylko naprawianie uszkodzonych maszyn i sieci. To również prace dotyczące modernizacji określonych podzespołów, ich automatyzacji, konserwacji, czy przeglądów. Współpraca z podmiotami świadczącymi stałe usługi serwisowe, jest zatem ważna zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i dla bezpieczeństwa użytkowania określonej technologii. Mowa między innymi o agregatach wody lodowej, wytwornicach lodu, o łuskarkach lodowych, komorach chłodniczych, mroźniach, zamrażarkach przemysłowych, czy nawet o instalacjach freonowych i instalacjach chłodniczych CO2. Dobry serwis zapewni również usługi w zakresie montowania agregatów i sprężarek chłodniczych o różnym zakresie temperatur dostosowanym do przechowywanego towaru od minusowych do plusowych na potrzeby produktów spożywczych i chemicznych. Stała lub doraźna współpraca jest często zatem podejmowana przez hipermarkety, sklepy sieciowe, magazyny spożywcze, restauracje i hotele, czy przed przedsiębiorstwa z branży właśnie spożywczej, chemicznej, kosmetycznej.

Warto wiedzieć! Nie należy mylić wyspecjalizowanych i certyfikowanych zakładów serwisowych technologii chłodniczych ze zwykłymi serwisantami urządzeń AGD, np. lodówek. Takie firmy nie mają bowiem uprawnień do prac z czynnikiem chłodniczym.

Dobry zakład serwisowy urządzeń i instalacji chłodniczych

Zakłady serwisowe urządzeń i instalacji chłodniczych głównie współpracują z klientami biznesowymi, ale także mogą świadczyć usługi dla klientów indywidualnych oraz publicznych. Najlepsze firmy przy tym zajmują się serwisem, konserwacją, montażem, obsługą techniczną, pierwszym rozruchem, kalibracją, czy automatyzacją różnych urządzeń od odmiennych producentów. Ważne jest zatem to, aby serwisy zatrudniały pracowników o szerokiej wiedzy z dziedziny chłodnictwa, a także, aby były wyposażone w nowoczesne technologie naprawcze. Dobra firma przy tym stosuje metodologie serwisowe określonych producentów np. agregatów do wody lodowej, gwarantując zarówno części zamienne, jak i oryginalne. Warto również zwrócić uwagę na inne cechy, które posiada m.in. mgr inż. Leszek Dybowski z MTA SERWIS. Mowa o zapewnianiu pełnej opieki pogwarancyjnej, oraz technicznym doradztwie, a także o doświadczeniu w obsłudze serwisowej urządzeń przemysłowych, szczególnie agregatów wody lodowej do różnorodnych zastosowań – firma posiada przy tym wszystkie niezbędne zezwolenia i certyfikaty. Dzisiaj błyskawiczne diagnozowanie usterek i ich eliminowanie, to spore oszczędności. Niesprawne urządzenie chłodnicze może bowiem doprowadzić nawet do zastoju pracy hipermarketu, magazynu, czy firmy przemysłowej.

Kooperacja tylko z certyfikowanym serwisem

Pamiętaj! Szukając partnera serwisowego chłodniczych urządzeń przemysłowych, należy przede wszystkim wybierać przedsiębiorstwa posiadające odpowiednie branżowe certyfikaty oraz uprawienia, zgodnie z wymaganiami prawnymi. Za podjęcie prac serwisowych bez uprawnień, przy urządzeniach z czynnikiem chłodniczym o wartości wyższej niż około 2-3 kilogramy grożą sankcje – nie tylko finansowe – zarówno dla zleceniodawcy, jak i wykonawcy! Podobnie jest przy braku okresowej kontroli stanu technicznego urządzeń. Przeglądy są ustawowo narzucone na przedsiębiorstwa, które muszą podjąć współpracę z certyfikowanym serwisem.

Ważnymi normami, są zaś: PN-EN 16754:2016-06E; PN-EN 16902:2017-04E; PN-EN 16855-1:2017-05E; PN-EN 16901:2017-04E; czy też PN-ISO 1992-8:1996P oraz PN-EN 16838:2016-09E. Dotyczą one takich kwestii, jak np. właściwości eksploatacyjnych, oceny zużycia energii, określania warunków bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. 

Opracowanie:
Warszawa, Jodłowa 12 lok. 1
tel. 601 692 163
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz