Artykuł sponsorowany

Obrzeża fornirowane – co to jest i jakie jest ich zastosowanie?

Obrzeża fornirowane – co to jest i jakie jest ich zastosowanie?

Fornir znalazł szerokie zastosowanie przy produkcji mebli, będąc idealnym materiałem wykończeniowym. Obrzeża fornirowane stosowane są przy produkcji mebli salonowych, sklepowych oraz hotelowych. Sprawdź, czym dokładnie jest fornir, jak przebiega proces fornirowania i dlaczego obrzeża fornirowane cieszą się taką popularnością. Zobacz też, czym różni się fornir modyfikowany od naturalnego i który warto wybrać.

Czym jest fornir?

Fornir to cienkie płaty drewna, z których powstaje okleina meblowa. Jest to szlachetny materiał dekoracyjny, który wymaga specjalistycznej obróbki i indywidualnego podejścia. Produkcją obrzeży fornirowych zajmują się wyspecjalizowane zakłady stolarskie, takie jak firma E.T.O. Andrzeja Tarasewicza.

Obrzeża fornirowane charakteryzują się wysoką estetyką, odpornością na zarysowania i długowiecznością, dlatego stosowane są powszechnie w przemyśle meblarskim do wykończeń meblowych. Stosuje się je np. w przypadku:

  • frontów meblowych - kuchennych, salonowych oraz łazienkowych,
  • mebli salonowych,
  • paneli ściennych i dekoracyjnych,
  • ekskluzywnych mebli sklepowych oraz hotelowych,
  • drzwi wewnętrznych i przesuwnych,
  • stołów,
  • stolików kawowych.

Wykonana z dobrego gatunku drewna okleina drewniana jest także idealnym rozwiązaniem przy różnego rodzaju zabudowach. Jej zastosowanie daje możliwość nadania meblom wyjątkowego  i szlachetnego wyglądu, bez ponoszenia wysokich kosztów. Forniry drewniane pozwalają także zamaskować tańsze i mniej atrakcyjne wizualnie materiały.

Na czym polega proces fornirowania?

Fornirowanie to proces maszynowego cięcia szlachetnych gatunków drewna na bardzo cienkie arkusze, o grubości między 0,1 mm do 8 mm.  Uzyskuje się je przez skrawanie płaskie, czyli w  kierunku prostopadłym do włókien drewna lub obwodowe. Tak przygotowany materiał musi zostać jeszcze poddany odpowiedniej obróbce stolarskiej. Uplastycznienie forniru przeprowadza się poprzez naparowywanie tego surowca parą nasyconą lub gotowanie go, a następnie suszenie w odpowiednich warunkach.

Nieco bardziej skomplikowana jest produkcja obrzeży warstwowych, powszechnie wykorzystywanych do maszynowego okleinowania krawędzi ze względu na ich wysoką elastyczność oraz wytrzymałość.

Różnice między fornirem naturalnym i modyfikowanym

Forniry naturalne można w bezproblemowy sposób zaaplikować za pomocą odpowiednich klejów na różnego rodzaju powierzchnie. Pełnią one rolę dekoracyjną w produkcji mebli. Wytwarza się je z jednego gatunku drewna. Jest to okleina bardzo cienka, na której widoczny jest naturalny rysunek drewna wraz z jego wszystkimi elementami. Obrzeża fornirowane naturalne to doskonała alternatywa dla mebli drewnianych, ponieważ mają bardzo naturalny wygląd, do złudzenia przypominający drewno.

Nie jest to jednak dobry wybór dla każdego – ze względu na to, że na naturalnych okleinach fornirowanych widoczny jest naturalny rysunek drewna, może zdarzyć się, że na niektórych elementach będą widoczne przebarwienia, sęki i inne naturalne cechy charakterystyczne. Jeśli więc zależy nam na powtarzalności, warto zastanowić się nad wyborem obrzeży fornirowanych modyfikowanych.

Fornir modyfikowany to również okleina meblowa, jednakże pozyskiwana jest z wielu gatunków drzew. W procesie produkcyjnym drewno, podobnie jak w przypadku forniru naturalnego, jest skrawane na arkusze, jednak wszelkie niedoskonałości poddawane są zabarwieniu, a następnie klejone. Naturalny rysunek drewna, który widzimy na obrzeżach fornirowanych modyfikowanych, uzyskiwany jest poprzez mechaniczne kształtowanie wzoru.

Do najważniejszych zalet tego materiału zaliczyć możemy duże rozmiary arkuszy, powtarzalne usłojenie oraz kolor, a także brak typowych wad okleiny naturalnej, takich jak widoczne sęki i przebarwienia. Może być to jednak także wadą, ponieważ z tego względu okleinom tym brak niepowtarzalności.

 

Niezależnie jednak, czy zdecydujemy się na wybór okleiny naturalnej, czy modyfikowanej, charakteryzować się ona będzie wysoką wytrzymałością, estetycznym wyglądem i dużą trwałością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz