Materiał Partnera

Obrusy wracają do łask – przekonaj się sam

Obrusy wracają do łask – przekonaj się sam

Widok czystego, przygotowanego przed posiłkiem obrusu na stole w wielu z nas budzi nostalgię. Niegdyś powszechniejszy, obecnie obrus używany jest wyłącznie od święta. Jednakże, jeśli tylko bacznie obserwujemy trendy wnętrzarskie, łatwo dostrzeżemy powolną zmianę w tej materii. Okazuje się bowiem, że coraz chętniej wracamy do obrusów, a nawet serwet. Oczywiście nie wszystkie są w stylu retro, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zafundować sobie małą wycieczkę w przeszłość.

Obrus – nie tylko rola dekoracyjna

Obrusy kojarzymy przede wszystkim ze świętami, kiedy stanowią one niejako podkreślenie uroczystej atmosfery danego dnia oraz serwowanego posiłku. Najbardziej klasyczny biały obrus potrafi wiele zdziałać – jako że w pierwszej kolejności jemy oczami, zasiadanie do tak pięknie nakrytego stołu wyjdzie zdecydowanie wyjdzie serwowanym daniom na dobre. Obrus to jednak nie tylko dekoracja – dla wielu gospodyń i gospodarzy ma przede wszystkim wymiar praktyczny, kiedy po posiłku nie muszą czyścić stołu, zamiast tego wrzucając obrus do pralki.Oczywiście istnieją też takie obrusy, które trudno zabrudzić – są to na przykład obrusy stworzone z hydrofobowego materiału. W tego typu obrusy wilgoć nie wnika – wylane płyny pozostawiają natomiast charakterystyczne kropelki na ich powierzchni. Niezależnie od tego, na jaki materiał obrusowy się zdecydujemy, warto dokładnie zmierzyć stół i podać wymiary pracownikom renomowanego zakładu krawieckiego. W wielu z nich – jak np. w Fabryce Tkanin Dekoracyjnych – możemy dodatkowo liczyć na fachowe porady wnętrzarskie. Zdecydowanie warto dążyć do tego, by każdy obiad z rodziną był wyjątkowy – wygląda na to, że powoli zaczynamy dostrzegać walory takiego podejścia, bowiem obrusy, serwety i inne tego typu dodatki tekstylne z roku na rok zyskują na popularności, zwłaszcza wśród młodych osób.

Różne tkaniny na obrus

Wybierając tkaninę na obrus możemy zdecydować się na dowolny z wielu rodzajów. Podstawowy podział przebiega między tkaninami naturalnymi – takimi jak uniwersalna bawełna – oraz sztucznymi, do których należy m.in. poliester. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Poliester jest przede wszystkim dużo łatwiejszy w użytkowaniu – obrusu z poliestru nie będziemy musieli krochmalić ani długotrwale pielęgnować; prawie zawsze dobrze wygląda, ale nie na tyle odświętnie, by stosować go na wyjątkowe okazje. Najbardziej odświętne wydają się nam obrusy koronkowe, te z kolei nie zawsze będą pasowały – wszystko zależy od wnętrza, w którym je umieścimy.

Opracowanie:
Bydgoszcz, pl. Kościuszki 27B
tel. 691 632 802
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz