Materiał Partnera

Obróbki blacharskie – funkcjonalność i estetyka

Obróbki blacharskie – funkcjonalność i estetyka

Na każdym dachu, zarówno skośnym, jak i płaskim obróbki blacharskie odgrywają niezwykle ważną rolę. W dużej mierze odpowiadają za szczelność oraz odwodnienie pokrycia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wykonane były z troską o najmniejszy nawet detal. Co warto wiedzieć i czym przede wszystkim trzeba się kierować, szukając obróbek blacharskich na własne potrzeby?

Obróbki użytkowe i estetyczne

Zasadniczo obróbki blacharskie można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są obróbki użytkowe, których zadaniem na dachu jest pełnienie konkretnej funkcji. Mowa tu choćby o koszu dachowym, nazywanym również rynną koszową, którego zadaniem jest wyprowadzenie wody deszczowej. Montowany jest w miejscach, gdzie dwie połacie schodzą się pod kątem rozwartym. Kolejną obróbką użytkową są wiatrownice górne, których zadaniem jest ochrona szczytów dachu przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Najpopularniejszą obróbką użytkową jest pas nadrynnowy. Jeżeli zaś chodzi o drugą kategorię, to mowa tu o obróbkach estetycznych, czyli takich, które montowane są dla zapewniania lepszego efektu wizualnego, a których istnienie nie ma bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie techniczne dachu. Najlepszym przykładem obróbki estetycznej jest obróbka deski czołowej.

Bez względu na rodzaj zastosowania, przy każdej obróbce bardzo ważna jest jakość blachy oraz powtarzalność wymiarowa. Są ją w stanie zapewnić jedynie najlepsi producenci. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Trymex, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia klientom kompleksową pomoc w zakresie wykonawstwa i doradztwa. Co jeszcze warto wiedzieć o obróbkach blacharskich?

Obróbki blacharskie – o czym warto wiedzieć?

Do stworzenia obróbek blacharskich potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Gięcia dokonuje się na giętarkach mechanicznych lub, gdy zajdzie taka potrzeba, na giętarkach pneumatycznych. Jako że zdecydowana większość blachy produkowana jest w arkuszach o długości 2mb, obróbki również można najczęściej spotkać w tym właśnie rozmiarze. Przy konieczności przycięcia obróbki za wszelką cenę należy unikać tarcz do cięcia lub innych urządzeń, które mogą podczas tego procesu przepalić powłokę cynku.

Do cięcia blach najlepiej stosować specjalistyczne nożyce, które występują w wersji prawej, lewej oraz prostej. Jeżeli chodzi o montaż obróbek do konkretniej powierzchni, istotne jest zastosowanie wkrętów specjalnie do tego przeznaczonych. Rozpoznać je można po charakterystycznej gumce, która chroni przewierconą powierzchnię przed dostaniem się wody.

Opracowanie:
Łęczyca, Lotnicza 2A
tel. 796 015 380
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz