Materiał Partnera

Obróbka tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednocześnie warto podkreślić duże zróżnicowanie sposobów obróbki tworzyw sztucznych. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu poszczególnych rodzajów obróbki. Zaprezentujemy Wam specyfikę każdego z nich, jak również szczegółowe zastosowanie wytworzonych produktów końcowych.

Cięcie na wymiar

Cięcie na wymiar wykonywane jest przede wszystkim przy użyciu pił formatowych, ploterów laserowych oraz ploterów frezujących. Tego typu technologia pozwala na obróbkę arkuszy o znacznej wielkości. Cięcie za pomocą lasera gwarantuje zachowanie wysokiej jakości krawędzi i wysoką dokładność wymiarową. Jednocześnie zastosowanie cięcia laserowego sprawia, że nie jest już wymagane polerowanie. Cięte krawędzie są gładkie, błyszczące i przezroczyste. Po cięciu powierzchnie nie wymagają już kolejnych etapów obróbki.

Cięcie ploterem frezującym

Cięcie ploterem frezującym pozwala na obróbkę arkuszy tworzyw sztucznych o różnej wielkości. Ploter frezujący umożliwia wycinanie bardzo skomplikowany kształtów. Jednocześnie tego typu obróbka pozwala na zachowanie wszelkich parametrów zamieszczonych w dokumentacji technicznej. Wycinanie ploterem gwarantuje bardzo wysoką dokładność i odwzorowanie detali.

Gięcie

Gięcie tworzyw sztucznych odbywa się w kilku etapach. Pierwszym jest nagrzewanie materiału do właściwej temperatury elastyczności. Nagrzewanie odbywa się wzdłuż linii gięcia. W drugim etapie wykonywane jest zagięcie arkusza do odpowiedniego kąta. W ostatnim etapie należy utrzymać arkusz w danej pozycji do momentu ostygnięcia. Obecnie najskuteczniejszą metodą jest nagrzewanie materiału za pomocą gorących drutów. Na liście tworzyw, które mogą być poddawane gięciu, należy wymienić PC, PET, PMMA, PCV, PE, PP oraz HIPS.

Polerowanie

Polerowanie to obróbka tworzyw sztucznych, która polega na obróbce mechanicznej prostych krawędzi poliwęglanów i plexi. W procesie wykorzystywane są profesjonalne narzędzia, które umożliwiają dopracowanie elementu w najdrobniejszych detalach. Odpowiednie użycie środków chemicznych do polerowania pozwala uzyskać gładkie i błyszczące powierzchnie.

Toczenie

Toczenie jest formą obróbki skrawaniem. W procesie tym przedmiot obrabiany, napędzany przez wrzeciono tokarskie, wykonuje ruch obrotowy. Narzędzie wykonuje ruch pomocniczy posuwny. Ze względu na położenie osi obrotowej wyróżniamy toczenie osiowe wzdłużne oraz toczenie promieniowe poprzeczne. W zależności od toczonej powierzchni wyróżniamy toczenie powierzchni zewnętrznych oraz wewnętrznych. Kolejnym podziałem jest klasyfikacja w zależności od wzajemnego usytuowana ruchu pomocniczego względem osi. Wyróżniamy w tym przypadku toczenie wzdłużne wewnętrzne i zewnętrzne oraz toczenie poprzeczne wewnętrzne i zewnętrzne. Ostatnią klasyfikacją jest podział ze względu na ilość narzędzi, które w jednym czasie biorą udział w skrawaniu. Wyróżniamy tu toczenie jednonożowe, wielonożowe, kształtowe oraz toczenie gwintów wewnętrznych i zewnętrznych, jak również toczenie kopiowe.

Frezowanie wieloosiowe

Frezowanie wieloosiowe jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem. Jego zastosowanie pozwala nadać odpowiedni kształt przedmiotom z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego. W trakcie frezowania ruch obrotowy wykonywany jest przez odpowiednie narzędzie. Ruch posuwowy jest wykonywany przez przedmiot obrabiany lub frez. Frezowanie możemy klasyfikować pod względem technologicznym (walcowe, czołowe i skośne) lub konstrukcyjnym (niepełne, swobodne, współbieżne i przeciwbieżne).

Spawanie tworzyw

Spawanie tworzyw opiera się na wzajemnym połączeniu tworzyw takich jak PE lub PP za pomocą drutu spawalniczego. Drut spawalniczy wykonany jest z takiego samego materiału jak elementy łączone. Podczas spawania musi być zachowana stała temperatura, stała prędkość oraz równomierny docisk.

Chcąc zlecić obróbkę tworzyw sztucznych warto skorzystać z oferty firmy F.P.H.U. ARTECH z Poznania, która posiada świetnie wyposażony park maszynowy oraz doświadczenie w tego typu projektach.

Opracowanie:
Poznań, Jana Czochralskiego 4
tel. 61 887 01 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz