Artykuł sponsorowany

Obróbka skrawaniem - na czym polega toczenie i frezowanie w ofercie Szlifmet PPH?

Obróbka skrawaniem - na czym polega toczenie i frezowanie w ofercie Szlifmet PPH?

Obróbka skrawaniem materiału wykonywana jest za pomocą specjalnych narzędzi. Dzięki nim wykonać można poszczególne prace polegające na przygotowaniu elementów do urządzeń o odpowiednich kształtach i rozmiarach. Tokarki i frezarki to podstawowe maszyny wykorzystywane w zakładach zajmujących się obrabianiem metalu, takich jak Szlifmet. Co dokładnie można wykonać za ich pomocą i z czego się składają? Sprawdź, jakie zadania możesz zlecić specjalistom!

Obróbka brył

Oddzielanie z przedmiotu zbędnej warstwy materiału za pomocą specjalistycznego noża tokarskiego to jeden z podstawowych elementów obróbki skrawaniem. Toczenie jest procesem stosowanym najczęściej w przypadku, kiedy pożądana jest walcowata i stożkowata powierzchnia. To rodzaj obróbki wiórowej, który angażuje ruch główny obrotowy przedmiotu obrabianego oraz posuwowy ruch prostoliniowy wykorzystywanego do obróbki narzędzia. W zależności od powierzchni, które są obrabiane, czynności wykonywane na tokarce nazywane są toczeniem lub wytaczaniem. Pierwszy proces dotyczy powierzchni zewnętrznych, drugi zaś wewnętrznych.

Prace na nowoczesnej tokarce w pełni profesjonalnie wykonuje firma Szlifmet, która zajmuje się przygotowywaniem elementów o odpowiednim kształcie przeznaczonych do poszczególnych maszyn czy urządzeń. Co ważne, metodą toczenia można także uzyskać inne kształty niż tylko obrotowe. Oprócz takiej obróbki skrawaniem jedną z najczęściej stosowanych metod jest frezowanie. Na czym dokładnie polega i jakie narzędzia są w tym celu wykorzystywane przez profesjonalistów?

Precyzyjne frezowanie

Zbędny materiał, który należy usunąć w celu stworzenia określonego kształtu i rozmiaru przedmiotu docelowego wydajnie oddziela się również za pomocą obracającego się narzędzia. Jest nim frez wyposażony w wiele wysokiej jakości ostrzy. Taka konstrukcja umożliwia precyzyjną obróbkę rowków, kanalików, płaszczyzn czy uzębień. Przedmiot obrabiany wykonuje względem freza ruch posuwowy – może być on zarówno postępowy, jak i obrotowy. Zęby, w które wyposażone jest narzędzie, zdejmują z materiału wióry o różnej grubości. W ten sposób uzyskuje się pożądany kształt – wymagane jest jednak umiejętne korzystanie z frezarki.

Precyzyjne frezowanie to także bardzo istotny element obróbki skrawaniem. Jej przeprowadzeniem zająć się może jedynie wykwalifikowany specjalista, który dzięki wiedzy i doświadczeniu jest w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane zadania z zakresu obrabiania materiału. Toczenie lub frezowanie należy zatem zlecić renomowanym zakładom gwarantującym najwyższą jakość wykonanych wyrobów, jak firma Szlifmet z Katowic, która zajmuje się usługową obróbką CNC metali i tworzyw sztucznych.

Zakres prac wykonywanych przez specjalistów od obróbki metali

Precyzyjna obróbka metali wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia, a także specjalistycznych umiejętności. Takie posiadają natomiast pracownicy przedsiębiorstwa Szlifmet, które specjalizuje się w precyzyjnej obróbce metali przy pomocy maszyn CNC oraz szlifowaniu stali i węglika spiekanego. Eksperci dysponują nowoczesnym sprzętem umożliwiającym realizację nawet najbardziej skomplikowanych zleceń, między innymi obrabiarkami CNC sterowanymi komputerowo oraz szlifierkami narzędziowymi z przystawką optyczną.

W zakres usług przedsiębiorstwa Szlifmet wchodzi obróbka skrawaniem, frezowanie CNC oraz frezowanie w sposób konwencjonalny, a także kształtowanie i szlifowanie płaszczyzn. Ponadto eksperci mogą wykonać grawerowanie dowolnych wzorów i napisów oraz detale na obrabianej płaszczyźnie z wykorzystaniem projektu, wzornika lub specyfikacji technicznej dostarczonej przez klienta. Zakres proponowanych usług jest jednak o wiele szerszy, dlatego warto zapoznać się ze szczegółową ofertą na stronie przedsiębiorstwa. Sprawdź!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz