Artykuł sponsorowany

Obróbka skrawaniem. Krótki przegląd najpopularniejszych metod

Obróbka skrawaniem. Krótki przegląd najpopularniejszych metod

Obróbka skrawaniem to proces polegający na zdejmowaniu (ścinaniu) niewielkich części obrabianego materiału w celu nadania mu określonego kształtu, wielkości czy wymiarów. Obróbce mogą podlegać rozmaite materiały, z metalami włącznie. Do najczęściej stosowanych metod obróbki metalu zaliczamy toczenie, frezowanie, dłutowanie i szlifowanie. Każdą z nich opisujemy pokrótce poniżej. Zachęcamy do lektury.

Toczenie

Metoda obróbki skrawaniem, w trakcie której obrabiany przedmiot jest wprowadzany w ruch obrotowy, natomiast narzędzie skrawające (nóż tokarski) pracuje w ruchu liniowym. Toczenie odbywa się na urządzeniach zwanych tokarkami. Może mieć charakter wzdłużny (kiedy kierunek ruchu noża jest równoległy do osi obrotu obrabianego przedmiotu) bądź poprzeczny (kierunek posuwu prostopadły do osi obrotu przedmiotu). Tokarki wykonują obróbkę powierzchni zewnętrznych (toczenie), jak i wewnętrznych (wytaczanie).

Frezowanie

Frezowanie to typ obróbki metali, w którym ruch obrotowy wykonuje wieloostrzowe narzędzie obróbcze (frezarka), natomiast ruch posuwowy wykonywany jest przez to narzędzie lub przez przedmiot obrabiany – zależnie od konstrukcji obrabiarki. Ze względu na położenie osi obrotu freza do obrabianej powierzchni, wyróżniamy frezowanie obwodowe (gdy oś obrotu freza zajmuje położenie równoległe do powierzchni obrabianej) oraz frezowanie czołowe (oś obrotu położona prostopadle do powierzchni obrabianej).

Szlifowanie

Szlifowanie polega na obróbce ściernej, gdzie rolę narzędzia skrawającego pełni ściernica, osełka lub taśma ścierna. W przypadku szlifowania, za ruch obrotowy odpowiada ściernica, a ruch posuwowy wykonuje przedmiot obrabiany lub ściernica (niekiedy ruch ten złożony jest z ruchu ściernicy i przedmiotu). Przy specjalistycznych pracach obróbczych – np. wykonywaniu kół zębatych – często stosuje się szlifierki profilowe. Taką technologię wykorzystuje firma Patentus, dostarczyciel rozwiązań dla górnictwa, świadczący również usługi obróbki metali.

Dłutowanie

Dłutowanie to typ usługi, polegającej na obróbce materiału przy pomocy narzędzia skrawającego, wykonującego ruch pionowy bądź ruch poziomy posuwisto-zwrotny. Taka obróbka skrawaniem jest wykorzystywana przede wszystkim przy obrabianiu kształtów nieobrotowych. Może być to np. uzębienie kół zębatych, krzywki czy też rowki pod wpusty.

Podstawowe warunki udanej obróbki

Niezależnie od powziętej metody obróbki metali, warunkiem jej pełnego powodzenia jest skorzystanie z fachowego zaplecza technicznego. Najlepiej polegać na świetnie wyposażonym i nowoczesnym parku maszynowym oraz wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej i naukowej, która wykona daną usługę na wysokim poziomie, w przystępnej cenie, według indywidualnych zapotrzebowań klienta. Firmy takie jak Patentus doskonale wywiązują się z tego zadania, stanowiąc wzór do naśladowania w swojej branży.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz