Materiał Partnera

Obróbka laserowa – jak wygląda i do jakich materiałów może być wykorzystywana?

Obróbka laserowa – jak wygląda i do jakich materiałów może być wykorzystywana?

Wykorzystanie lasera wpływa na możliwość wykonania wielu precyzyjnych operacji związanych z obróbką materiałów. Metoda ta jest uniwersalna i może być użyta dla zróżnicowanych tworzyw, co jest jedną z jej największych zalet. Coraz chętniej wykorzystywana jest przez przedsiębiorstwa należące do różnych branży. Na czym dokładnie polega laserowa obróbka materiałów i do jakich tworzyw może być wykorzystana?

Czym jest i jak wygląda użycie lasera w przemyśle?

Wykorzystanie lasera w branży przemysłowej  to jedno z największych współczesnych osiągnięć. Coraz chętniej obróbka laserowa stosowana jest podczas produkcji różnych artykułów. Tego typu cięcie może być wykorzystane w przypadku metalu, aluminium i tworzyw sztucznych. Bardzo często laserowej obróbce poddawane jest także drewno, czy ceramika. Szerokie zastosowanie tej metody możliwe jest dzięki jej uniwersalności. Materiał, który zostaje poddany pod oddziaływanie lasera, można modyfikować na kilka sposobów. Możliwa jest tak zwana obróbka cieplna, dzięki której zwiększają się właściwości mechaniczne, a odporność tworzywa wzrasta. Drugą opcją jest topienie, podobne do tradycyjnego lutowania. Trzecie wyjście to natomiast odparowywanie, które wykorzystywane jest głównie podczas oczyszczania powierzchni lub grawerowania.

Tajemnica tkwi w precyzji lasera

Laserowa obróbka materiałów jest metodą niezwykle precyzyjną. To niesie za sobą wiele korzyści np. w sytuacji, kiedy potrzebny jest produkt o określonych wymiarach. Dzięki wykorzystaniu technologii użyciu otrzymać wytwór najwyższej jakość, bez deformacji czy wgięć, które w przypadku cięcia blachy z użyciem innych metod byłyby niemożliwe do uniknięcia. Konieczna jest jednak odpowiednia znajomość zarówno samej technologii, jak i obsługi maszyn. Jak podkreślają pracownicy firmy Hardix sp. z o.o.: Laserowa obróbka metali to prawdziwy przełom w branży usług przemysłowych, ale i ogromne wyzwanie dla specjalistów. Liczy się tutaj dobra znajomość fachu, jak i odpowiednia precyzja, dzięki której można osiągnąć naprawdę zadowalające klientów efekty. Firmy takie jak Hardix sp. z o.o. zajmują się między innymi cięciem rur CNC, frezowaniem CNC, czy obróbką profili – właśnie z wykorzystaniem lasera - stąd ich profesjonalna wiedza w tej dziedzinie.

Dlaczego warto wybrać cięcie laserowe?

Jak już wcześniej wspomniano, metoda ta jest bardzo uniwersalna. Nowoczesne urządzenia mogą być ustawione zależnie od potrzeb klienta. Dzięki temu obróbce poddawane są materiały o zróżnicowanych rozmiarach. Jest to także jedno z najszybszych rozwiązań, co wpływa na efektywność pracy i osiąganie znacznie lepszych wyników produkcyjnych. Nawet przy pojedynczych projektach, czy niewielkich seriach produkcyjnych jest to metoda bardzo ekonomiczna. Niska cena usług z wykorzystaniem lasera wpływa na ich konkurencyjność rynkową i coraz większe zainteresowanie potencjalnych klientów. Specjaliści z firmy Hardix sp. z o.o. uważają, że laserowa obróbka materiałów jest przyszłością polskiego przemysłu.

Opracowanie:
Lublin, Wojciechowska 7L
tel. 519 089 499
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz