Artykuł sponsorowany

Obróbka drewna w zakładzie stolarskim

Obróbka drewna w zakładzie stolarskim

Obrabianiem drewna i wytwarzaniem elementów z tego materiału specjalizuje się zakład stolarski. W zakładzie stolarskim produkowane są rozmaite artykuły drewniane, które zazwyczaj wykonywane są na indywidualne potrzeby klienta. Oferowane przez zakład stolarski usługi tokarskie pozwalają na produkowanie wielu części drewnianych do mebli, takich jak np. nogi meblarskie. Do ich produkcji wykorzystywane są różne metody obróbki drewna.

Usługi stolarskie

Stolarz przede wszystkim zajmuje się wykonywaniem drewnianych przedmiotów. Wśród nich mogą być zarówno całe meble z drewna, jak i tylko poszczególne elementy, np. drzwiczki, nogi do szafy. Ponadto zakłady stolarskie specjalizują się w produkowaniu elementów związanych ze stolarką budowlaną, a wśród tworzonych przedmiotów są między innymi schody, drzwi i okna.

Praca w zakładzie stolarskim wymaga również odpowiedniej wiedzy. Poza umiejętnym korzystaniem z narzędzi stolarskich, osoba pracująca w takim zakładzie musi znać się na gatunkach drzew. Taka wiedza jest niezbędna, ponieważ różne zlecenia wymagają użycia rozmaitych rodzajów drewna, a każde drewno cechuje się innymi właściwościami, przez co do wyrabiania różnych elementów drewnianych potrzeba materiałów o innej charakterystyce.

Aby wyroby z drewna były możliwe do wykonywania, używa się przeróżnych narzędzi  oraz rozmaitych metod obróbki drewna. Jak tłumaczy fachowiec z tej branży z firmy Pieniek Toczenie w drewnie Stanisław Okoń, z obróbką drewna związane są czynności takie jak:

  • toczenie,
  • heblowanie,
  • frezowanie,
  • bejcowanie,
  • szlifowanie.

Metody obróbki drewna

Do wytwarzania przedmiotów z drewna powszechnie stosuje się toczenie w drewnie. Toczenie jest jednym z rodzajów obróbki wiórowej, dzięki któremu możliwe jest obrabianie materiału w taki sposób, aby powstałe przedmioty były w kształcie brył obrotowych. Osobą, która wykonuje prace związane z toczeniem drewna jest tokarz.

Inną metodą obróbki drewna jest heblowanie, nazywane inaczej struganiem. Heblowanie to metoda obróbki skrawaniem, która polega na wiórowym usuwaniu drewna za pomocą jednoostrzowych narzędzi wykonujących ruch prostoliniowy przerywany. Dzięki temu procesowi powierzchnia drewna zostaje wygładzona i wyrównana. Do heblowania wykorzystywane są różne typy narzędzi, wśród których można wyróżnić:

  • hebel drewniany,
  • hebel metalowy,
  • hebel elektryczny.

Przed rozpoczęciem heblowania ważne jest to, aby ostrza były właściwie wyregulowane. Trzeba pamiętać o tym, że ostrze musi znajdować się równolegle do podeszwy, jednocześnie nie może wystawać, ponieważ wówczas będą powstawać grubsze strugi. Warto zwrócić także uwagę na ułożenie przeciwostrza, które powinno znajdować się do 2 mm nad ostrzem. W innym wypadku praca hebla nie będzie poprawna.

Przed heblowaniem należy solidnie umieścić drewno w imadle lub za pomocą stolarskich ścisków. Poza tym nie należy zapomnieć, że heblowany materiał musi być oczyszczony z żywicy. Przy heblowaniu ważne jest również poślizgu, tak aby maszyna miała łatwiej. Cały proces trzeba wykonywać częstymi, krótkimi posunięciami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz