Materiał Partnera

Obowiązkowe szczepienia psów

Obowiązkowe szczepienia psów

Regularne szczepienie psów to bardzo istotny element dbałości o zdrowie naszego pupila. Szczepienia zapobiegają występowaniu groźnych chorób chroniąc nie tylko zwierzę, ale także ludzi, którzy mają z nim styczność. Sprawdź jakie szczepienia powinieneś wykonać swojemu pupilowi. Przedstawiamy ich kalendarz dla szczeniaków oraz dorosłych psów. Kierując się nim możesz mieć pewność, że uchronisz podopiecznego przed groźnymi chorobami.

Kalendarz szczepień szczeniaka

Wszystkie szczenięta powinny przejść standardowy cykl szczepień, który rozpoczyna się między 5 a 6 tygodniem życia psa. Wtedy to podawana jest szczepionka, która zabezpiecza przed nosówką i parwowirozą. Druga tura szczepień następuje między 8 a 9 tygodniem życia. Standardowe szczepienia w tym okresie to – nosówka, parwowiroza oraz choroba Rubartha. Ewentualnie można też zaszczepić zwierzę przeciw leptospirozie. W tej kwestii należy się jednak skonsultować z lekarzem weterynarii.

Między 12 a 13 tygodniem życia szczenięta powinny przejść 3 turę szczepień. Obejmuje ona wspomniane już wcześniej nosówkę, parwowirozę oraz zespół Rubartha. Ponadto wykonuje się szczepienie przeciw zapaleniu górnych dróg oddechowych (kaszel kenelowy).

Ostatnia tura szczepień następuje między 12 a 16 tygodniem. Wtedy też psu podawana jest szczepionka przeciw wściekliźnie.

Po szczepieniu odporność psa spada. Dlatego z pierwszym spacerem należy wstrzymać się do momentu, kiedy upłyną 2 tygodnie od zakończenia całego cyklu szczepień.

Po zakończeniu podstawowego cyklu szczepień należy pojawiać się u weterynarza co roku dopóki pies nie skończy 3 lat. Później wizyty i szczepienia są powtarzane w cyklach 2-3 letnich. Wyjątkiem są szczepienia przeciwko leptospirozie, które należy powtarzać co roku.

Kalendarz szczepień dorosłego psa

Profilaktyczne szczepienie psów obejmuje również osobniki dorosłe. W wieku 15 miesięcy nasz pupil powinien otrzymać szczepionkę 5-składnikową przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubatha, wirusowi parainfluenzy i adenowirusowi. Po ukończeniu 3 roku życia szczepienie preparatem 5-składnikowym powtarzamy w cyklach co 2-3 lata. Co roku szczepimy przeciwko leptospirozie oraz wściekliźnie.

Przed zaszczepieniem psa konieczne jest wykonanie badania klinicznego przez lekarza weterynarii. Pozwala to ocenić stan zdrowia zwierzęcia. Dodatkowo lekarz weterynarii przeprowadza krótki wywiad z opiekunem, aby uzyskać informacje o trybie życia zwierzęcia. Dzięki temu jest w stanie idealnie dobrać szczepienia dodatkowe. Pies podczas szczepienia musi być zdrowy oraz odrobaczony przynajmniej na 7 dni przed jego wykonaniem.

Wybierając się na szczepienie warto skorzystać z usług doświadczonego gabinetu weterynarii. Takim z pewnością jest Alma-Wet z Józefosławia, który działa od 2000 roku. Wiedza i profesjonalizm lekarzy weterynarii pozwalają prawidłowo diagnozować i dobierać pakiety szczepień optymalne dla danego zwierzęcia.

Opracowanie:
Józefosław, Działkowa 42a
tel. 601 354 467
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz