Artykuł sponsorowany

Obowiązki rzeczoznawcy - na czym dokładnie polega ten zawód?

Obowiązki rzeczoznawcy - na czym dokładnie polega ten zawód?

Opinia rzeczoznawcy niejednokrotnie uratowała właściciela samochodu powypadkowego. Zbyt niskie odszkodowanie, którego nie jest w stanie udowodnić. Wystarczyło zatrudnić fachowca, który zajmuje się wyceną pojazdów. Dzięki takiej ocenie jego klient ma pewność, że wartość samochodu jest dobrze określona, bez względu na to, czy chodzi o auto powypadkowe, czy takie, które chce kupić.

Jego pomoc poszkodowanym jest nieoceniona

Wycena wartości pojazdów to główne zadanie rzeczoznawcy. Jego zdanie ratuje skórę niejednemu właścicielowi pojazdu. Jest bowiem w stanie ocenić stan techniczny auta, zarówno tego, który uległ wypadkowi. Po oględzinach sporządza stosowny dokument, zwany kosztorysem napraw, dzięki któremu można stwierdzić, czy doszło do szkody całkowitej, czy jednak możliwa będzie naprawa uszkodzonego samochodu.

Kto może zostać rzeczoznawcą samochodowym?

W praktyce okazuje się, że nie każda osoba może wykonywać wspomniany wyżej zawód. Jak się okazuje, jest to zawód regulowany. Co to oznacza? Że zarówno pracownicy firmy ZACH-TECH Sławomir Zachara, jak i inni, musieli spełnić określone wymagania, a także przejść nie najłatwiejszy egzamin państwowy. Przyglądając się wymogom, okazuje się, że to jednak nie wszystko. Osoba, która chce zostać rzeczoznawcą samochodowym, musi ukończyć specjalistyczny kurs, który trwa 1,5 roku. Po uzyskaniu certyfikatu może zostaje wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych, która jest prowadzona przez Ministerstwo Transportu. Dopiero teraz może rozpocząć pracę. Warto również mieć na uwadze, że każdy rzeczoznawca powinien posiadać prawo jazdy - najlepiej A, B oraz C lub C1, zaświadczenie o niekaralności, a także minimum dwuletnie doświadczenie w pracy w branży motoryzacyjnej oraz wykształcenie wyższe, które będzie ściśle związane z motoryzacją. Mając stosowne uprawnienia i wykształcenie, z powodzeniem można rozpocząć niesienie pomocy ludziom. Przyglądając się rzeczoznawcom działającym na rynku, można stwierdzić, że na rynku swoje usługi świadczą niezależni rzeczoznawcy, którzy otworzyli własne przedsiębiorstwa, jak i tacy, którzy działają w ramach rozmaitych stowarzyszeń. Bez względu na to, na którego zdecyduje się klient, może liczyć m.in. na następujące usługi:

  • wycena uszkodzonego pojazdu;
  • ocena, na ile straciła na wartości;
  • sporządzenie kosztorysu napraw;
  • ocena, czy szkoda, która powstała, jest szkodą całkowitą;
  • stworzenie stosownych ekspertyz i jeśli będzie to potrzebne - opiniowanie dla sądu, w celu wydania właściwego wyroku.

Opracowanie:
Olesno, Kolejowa 39
tel. 669 181 722
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz