Artykuł sponsorowany

Obowiązki i praca rzeźnika

Obowiązki i praca rzeźnika

Rzeźnik dla wielu ludzi jest zawodem, który kojarzy się jedynie z brutalnym ubojem zwierząt. Jednak czy naprawdę takim brutalnym? Warto pamiętać o tym, że rzeźnik jest także osobą, która obrabia i przetwarza mięso, z którego później otrzymywane są gotowe wyroby mięsne. Pracuje on w różnych zakładach, czy to w rzeźniach, czy zakładach mięsnych lub punktach gastronomicznych, w których sprzedaje się mięso niepoddane obróbce cieplnej. Praca ta nie należy do najprostszych, jest męcząca nie tylko psychicznie, ale i fizycznie.

Obowiązki rzeźnika

Rzeźnik będąc w pracy musi zajmować się wieloma rzeczami, nie tylko bezpośrednim ubojem zwierząt hodowlanych. Sprawuje on nadzór nad zwierzętami oznaczonymi do uboju, musi dobierać odpowiednie narzędzia i maszyny oraz dbać o to, aby były stale w gotowości, w jak najlepszym stanie. Po samym uboju, jego zadaniem jest również przeprowadzenie rozbioru mięsa, oraz jego wstępna klasyfikacja. Rozbiera on na malutkie części składowe tusz, półtusz oraz ćwierćtusz. Następnie, musi odpowiednio dobrać i przygotować surowce i dodatki, które zostaną użyte do produkcji wyrobów mięsnych. Gdy wszystko zostanie przygotowane, jego zadaniem będzie również wytworzenie produktów. Wśród produktów wytwarzanych bezpośrednio przez rzeźnika znajdują się wędzonki czy wędliny. Bardzo często zdarza się tak, że rzeźnik jest również odpowiedzialny za magazynowanie mięsa i przygotowanie go do sprzedaży. Na sam koniec, po wszystkich czynnościach, jego obowiązkiem jest sporządzenie prawidłowej dokumentacji potwierdzającej jego pracę oraz klasyfikację mięsa. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Storteboom Hamrol sp. z o.o., która w swojej ofercie posiada m.in. świeże i mrożone produkty z kurczaka.

Wymagania do pracy rzeźnika

Aby zostać profesjonalnym, wykwalifikowanym rzeźnikiem, wymagane jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej - czyli zawodówki - o odpowiednim profilu, czyli w tym wypadku jest to rzeźnik-wędliniarz. Następnie, trzeba znaleźć pracę na tym stanowisku, aby po trzech latach mieć możliwość zapisania się na egzamin w izbie rzemieślniczej. Wynik pozytywny otrzymany po egzaminie będzie oznaczał otrzymanie statusu czeladnika w tym zawodzie. Następnie, jeżeli wciąż chcemy zwiększać swoje kwalifikacje, po przepracowanych kolejnych trzech latach (łącznie sześciu), możemy zapisać się na kolejny egzamin, również w izbie rzemieślniczej. Tym razem, wynik pozytywny będzie równał się z otrzymaniem statusu mistrza w danym zawodzie. Każda osoba, która chciałaby zostać rzeźnikiem, powinna być silna, sprawna fizycznie i odporna na nieprzyjemne, niskie temperatury. Ponadto, żaden z kandydatów nie może być nosicielem chorób zakaźnych, aby wykonywać zawód rzeźnika w pełni legalnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz