Artykuł sponsorowany

Obowiązki geodety przy budowie domu jednorodzinnego

Obowiązki geodety przy budowie domu jednorodzinnego

Przy budowie domu jednorodzinnego ważne jest to, aby inwestor podjął współpracę z geodetą, który w pełni zaangażuje się w inwestycję. To od pracowni geodezyjnej zależy szybkość prowadzenia danych prac. Obsługa zaś powinna być prowadzona od momentu pomiarów i tyczenia działki, aż do oddania budynku do użytku. Poznaj obowiązki geodety przy budowie domu jednorodzinnego.

Tworzenie mapy do celów projektowych

Przy budowie domu jednorodzinnego geodeta tworzy tzw. mapę do celów projektowych. Jest ona przygotowywana na podstawie pomiarów geodezyjnych, które niekiedy poprzedza proces tyczenia działki lub nawet wznawiania znaków granicznych. Do obowiązków geodety zaliczyć przy tym można szereg działań administracyjnych związanych z pozwoleniami urzędowymi na prowadzenie prac na placu budowy.

Sama mapa do celów projektowych jest zaś niczym innym jak zaktualizowaną mapą zasadniczą pobraną z ODGiK, który wydaje dokument poprawiony z odpowiednim poświadczeniem. To właśnie takie kopie tworzone w wersji cyfrowej i papierowej w skali 1:500 wędrują do pracowni architektonicznej. Biuro geodezyjne, z którym inwestor współpracuje, powinno przy tym pozostawać w stałym kontakcie zarówno z architektem, jak i ekipą budowlaną.

Tyczenie budynku oraz pomiar przyłączy

Kolejnym etapem prac geodety jest adaptacja projektu architektonicznego do warunków działki. Jest to proces tyczenia budynku. W tym celu za pomocą zamontowanych w gruncie znaków geodezyjnych wyznaczane zostają charakterystyczne punkty i osie geometryczne domu. W zależności od bryły budynku oraz wytycznych kierownika budowy może być ich bardzo dużo lub też stosuje się ich minimalną ilość (coraz częściej budowa opiera się o cyfrowe opracowania). Ważne przy tym jest tworzenie specjalnych szkiców, które trafiają do dziennika budowy.

Nie tylko dom musi być dokładnie wytyczony w terenie. Taką samą procedurę stosuje się dla planowanych sieci. Ich przebieg precyzyjnie określany jest w terenie. Ważne jest także to, aby geodeta po tyczeniu sieci dokonał pomiarów powykonawczych. Najczęściej dochodzi do nich przed zasypaniem wszystkich przyłączy. Najlepsi geodeci, aby uniknąć błędów wykonawczych, stale nadzorują prace ekip budowlanych. Na to można liczyć przy obsłudze geodezyjnej świadczonej przez biuro NORDE, które specjalizuje się także w wycenach nieruchomości i tworzeniu reklam zewnętrznych.

Inwentaryzacja powykonawcza

Bez geodety i jego operatu geodezyjnego nie można zakończyć całej inwestycji budowy domu. Po wszelkich wykonanych pracach dana pracownia przeprowadza tzw. inwentaryzację powykonawczą. To podczas niej ocenia się czy budynek oraz przyłącza zostały wykonane zgodnie z projektami i według przepisów geodezyjnych. W przypadku nieprawidłowości geodeta wskaże elementy do poprawienia. Prawidłowo przeprowadzona inwestycja będzie zaś gotowa do odbioru.

Jeśli chodzi o inwentaryzację powykonawczą, nie można zapomnieć również o tworzeniu mapy powykonawczej. Ta przydaje się przy sprzedaży nieruchomości, modernizacji domu czy przy awariach przyłączy. 

Opracowanie:
Władysławowo, Gdańska 56
tel. 501 737 606
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz