Materiał Partnera

Obowiązki generalnego wykonawcy budowlanego

Obowiązki generalnego wykonawcy budowlanego

Każda inwestycja budowlana wymaga powołania generalnego wykonawcy budowlanego, który zarządza całym procesem inwestorskim. Jego rola jest znacząca przy wykonywaniu prac związanych z budową obiektów przemysłowych, komercyjnych czy budynków użyteczności publicznej. Warto wiedzieć, że generalny wykonawca budowlany musi posiadać szerokie kompetencje związane z robotami budowlanymi, materiałoznawstwem oraz przepisami prawnymi.

Czym zajmuje się generalny wykonawca budowlany?

Generalny wykonawca budowlany jest przede wszystkim powoływany po to, aby dana inwestycja była realizowana płynnie, terminowo oraz solidnie. Firmy, które podejmują się tej funkcji, muszą zatrudniać kadrę wyspecjalizowanych inżynierów, a także sprawną ekipę wykonawczą. Najważniejsze obowiązki generalnego wykonawcy budowlanego to załatwienie niezbędnych formalności, które umożliwią rozpoczęcie budowy, określenie standardów bezpieczeństwa pracy, określenie harmonogramu prac budowlanych, wykorzystanych materiałów, sprzętów i maszyn, a także zarządzanie pracami ekip wykonawczych – własnych lub tych zaliczanych do podwykonawców.

Olbrzymie doświadczenie w pełnieniu funkcji generalnego wykonawcy budowlanego i nadzorcy inwestorskiego ma firma Ekosystem, która realizowała projekty takich obiektów jak szkoły, hale sportowe, hotele, galerie handlowe, szpitale czy urzędy na terenie Polski, a także Austrii, Niemiec, Czech czy Danii – pokazuje to olbrzymią znajomość przepisów prawa budowlanego obowiązujących w różnych państwach.

Materiały budowlane w procesie budowy

Jednym z ważniejszych działań generalnego wykonawcy budowlanego jest precyzyjny dobór  materiałów budowlanych, w tym określenie ich jakości i kosztów. Firmy przejmujące tę funkcję na placu budowy muszą zapewniać regularność i stałość dostaw surowców. To dlatego wiele z nich zatrudnia profesjonalnych materiałoznawców, którzy doskonale znają się na innowacyjnych technologiach budowlanych, które obejmują również wykorzystanie określonych gatunkowo surowców. Warto wiedzieć, że coraz więcej inwestorów wybiera na generalnego wykonawcę budowlanego przedsiębiorstwa, które zajmują się również dystrybucją najlepszej klasy materiałów budowlanych oraz wykończeniowych od takich producentów jak między innymi Rigips, Isover, Ecophon, Austrotherm, Ceresit, Atlas, Dolina Nidy, Kabe czy Ursa. Warto wiedzieć, że zatrudnianie przez generalnego wykonawcę własnej ekipy budowlano-remontowej, a także posiadanie hurtowni budowlanej pozwala na realizację inwestycji w znacznie skróconym czasie i niższych kosztach. Procesy handlowe i logistyczne związane między innymi z zaopatrzeniem budowy w odpowiednie materiały są bowiem wtedy znacznie uproszczone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz