Materiał Partnera

Objawy uszkodzonych łożysk samochodowych

Objawy uszkodzonych łożysk samochodowych

Ignorowanie uszkodzenia łożysk w samochodzie może doprowadzić do groźnych w skutkach następstw. Łożyska są zazwyczaj nierozbieralne i w przypadku ich usterki należy je bezwzględnie wymienić – w innym wypadku problemy będą się tylko pogłębiać, a ostatecznie mogą nawet zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu. Dla zachowania bezpieczeństwa warto więc wiedzieć, kiedy nasz samochód doprasza się zastąpienia starych łożysk nowymi.

Wpływ uszkodzonych łożysk na bezpieczeństwo jazdy autem

Łożyska obecne są w wielu urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Wykorzystywane są do budowy elektronarzędzi, maszyn oraz sprzętu gospodarstwa domowego. Znajdziemy je nie tylko w szlifierce kątowej i pralce, ale także… blenderze! Najczęściej jednak nie zaprzątamy sobie kwestią wymiany łożysk w tak drobnych sprzętach, zamiast tego po prostu kupując nowe urządzenia. Inaczej ma się sprawa np. w przypadku samochodów, które wyposażone są w szereg łożysk o różnym zastosowaniu i przeznaczeniu. Wiele z nich ma ogromne znaczenie przy bezpiecznej jeździe autem, a ich uszkodzenie może oznaczać groźne następstwa. Aby uniknąć kosztownych napraw oraz ustrzec się wypadku, warto już w zarodku rozpoznać usterkę dotyczącą łożysk. Naprowadzenie mechanika na właściwy trop pozwoli oszczędzić mu części roboty. Oczywiście nie zastąpimy fachowca we wszystkim. Odpowiedni dobór łożysk oraz ich dystrybutora to podstawa, aby uporać się z uszkodzeniem. Jedną z firm mających szeroką ofertę części i akcesoriów motoryzacyjnych – w tym wszystkich typów łożysk – jest sklep przemysłowo-motoryzacyjny Tomasz Błęcki.

Jak rozpoznać uszkodzenia łożysk kół?

Wracając jednak do poprzedniego zagadnienia – pierwszym typem łożysk samochodowych, który mamy na myśli, są zazwyczaj łożyska kół. Ich uszkodzenia mogą nawet spowodować nagłe unieruchomienie auta. Wczesne objawy to utrudnione obracanie się koła, zmiana kąta jego pochylenia i nagrzewanie się łożyska. Ich konserwacja polega na demontażu, myciu w specjalnym płynie, osuszeniu, nasmarowaniu i ponownym montażu – zgodnie z zaleceniami, pozostawiając odpowiednią dozę luzu roboczego.

Niebezpieczne drgania samochodu

Innym objawem uszkodzonych łożysk może być skrzypienie tylnego zawieszenia albo stukanie na wybojach. To dają o sobie znać łożyska tylnych wahaczy – a zignorowanie tych sygnałów może doprowadzić do uszkodzeń tylnej belki. Tył samochodu zachowuje się wtedy w nieprzewidywalny sposób, wpada w drgania, a tylne koła zmieniają swój kąt. W drgania wprawiają samochód również uszkodzenia innych łożysk – podpór wału napędowego oraz podpór półosi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz