Artykuł sponsorowany

O zasadach transportu chłodniczego opowiadają fachowcy firmy WARENTRANS

O zasadach transportu chłodniczego opowiadają fachowcy firmy WARENTRANS

Zasady międzynarodowego transportu chłodniczego zwłaszcza na terenie państw europejskich, w tym Polski, reguluje umowa ATP opracowana przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ. Dyrektywy unijne i przepisy krajowe wskazują zatem to, w jaki sposób musi być przewożony ładunek chłodniczy, a także jakie wytyczne spełniać powinny floty transportowe. Szczegółami na ten temat dzielą się fachowcy z firmy WARENTRANS, która od lat gwarantuje terminowe i tanie usługi międzynarodowe FTL i LTL.

Czym tak naprawdę jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy to jedna z najbardziej wymagających gałęzi przewozu towarów. W przypadku drogi lądowej odbywa się to tylko i wyłącznie z wykorzystaniem pojazdów z naczepami zwanymi kontenerami izotermicznymi, czyli inaczej mroźniami. Jak tłumaczą fachowcy z firmy transportowej WARENTRANS, najlepsze floty wyposażone są w technologie umożliwiające nie tylko ustawianie parametrów temperatury i wentylacji, ale także atmosfery i wilgotności. Inne warunki zapewnić bowiem trzeba przy przewozie lodów, mrożonych ryb czy mięs, a jeszcze inne przy transportowaniu słodyczy, leków czy kosmetyków.

Dodać zatem warto, że przewożenie towarów chłodniczych wymaga stałego monitorowania parametrów kontenera. To dlatego pracownicy firmy WARENTRANS są doskonale przeszkoleni tak, by przeprowadzać właściwe kontrole na całej trasie. Przy przewozie chłodniczym nie mogą oni dopuścić do nawet niewielkiego odchylenia od zalecanych norm. Jest to ważne dla zachowania świeżości towarów, ich wysokiej jakości, a także dla wypełnienia restrykcyjnych norm, w tym raportów przewozowych.

Towary chłodnicze, czyli jakie?

Firma WARENTRANS podejmuje się transportu chłodniczego krajowego i zagranicznego, całopojazdowego i drobnicowego, następujących produktów:

  • żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,
  • ryb i owoców morza,
  • wyrobów i półproduktów mięsnych,
  • kosmetyków,
  • roślin i grzybów,
  • organicznych środków rolniczych.

Mowa zatem o produktach ujętych w umowach ATP, czyli tych, które mają krótki czas spożycia, szybko się psują oraz są wrażliwe na wyższe temperatury.

O czym trzeba w szczególności pamiętać przy transporcie chłodniczym?

Transport chłodniczy wymaga dobrego zaplanowania, błyskawicznego dostarczenia ładunków, a także odpowiedniego jego składowania od razu po wyładowaniu. Do ważnych zasad, o których opowiadają specjaliści WARENTRANS, zaliczyć można konieczność:

  • stałego kontrolowania warunków panujących w mroźni,
  • schłodzenia ładunku przed załadunkiem, by uniknąć znacznej różnicy temperatury towaru i kontenera,
  • szybkiego wyładowania towaru i umieszczenia go w chłodniach centrum logistycznego, magazynu klienta, sklepu itp.,
  • sprawdzania sprawności pracy kontenera chłodniczego przed podróżą,
  • właściwego rozłożenia ładunku w kontenerze z uwzględnieniem cyrkulacji powietrza i minimalnych wahań temperaturowych,
  • przeprowadzenia kontroli weterynaryjnej przed załadunkiem i transportem np. mięs,
  • klarownego raportowania procesów przewozu ładunków chłodniczych. 
Opracowanie:
Kielce, Zagnańska 20 lok. 1
tel. 41 260 69 55
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz