Artykuł sponsorowany

O tworzeniu przyłączy kanalizacyjnych opowiadają specjaliści firmy MELWOD

O tworzeniu przyłączy kanalizacyjnych opowiadają specjaliści firmy MELWOD

Każdy budynek niezależnie od przeznaczenia, kubatury, powierzchni czy lokalizacji, powinien mieć stworzony system odprowadzania ścieków. W Polsce najczęściej inwestorzy biznesowi i prywatni wybierają opcję przyłącza do sieci kanalizacyjnej miejskiej, co wiąże się z koniecznością podjęcia współpracy z danym zakładem wodociągowym. Nie jego zadaniem jest jednak to, by wykonać projekt przyłącza czy opłacić pełne koszty jego stworzenia. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu nieruchomości, o czym mówią projektanci z pracowni projektowej MELWOD z Kębłowa (okolice Rumii).

Czym jest przyłącze kanalizacyjne?

Według ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wszystkie urządzenia kanalizacyjne, w tym sieć kanalizacyjna, przepompowania czy oczyszczalnia ścieków, należą do właściwego dla danej lokalizacji przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Niestety nie oznacza to, że budowa przyłączy do budynków takich jak domy jednorodzinne, jest obowiązkiem miejskiego zakładu. Jak tłumaczą projektanci z pracowni MELWOD, która od lat tworzy projekty instalacji kanalizacyjnych i nadzoruje ich wykonawstwo, to właściciel nieruchomości musi sfinansować całą inwestycję. Przyłącze liczone jest zaś od pierwszej studzienki przy budynku do pierwszego odbiornika, czyli trójnika lub studzienki kanalizacji sanitarnej w ulicy. Jeśli nie można jednak przygotować studzienki, przyłącze rozpoczyna się od linii granicznej danej działki. Z czego składa się zaś instalacja kanalizacyjna zewnętrzna? Ważnymi jej elementami są:

  • przewody kanalizacyjne i złączki
  • studzienki rewizyjne,
  • połączenie z wewnętrzną instalacją które zazwyczaj znajduje się pod fundamentem / płytą fundamentową.

Jak powstaje przyłączenia kanalizacyjne?

Tworzenie przyłącza kanalizacyjnego najlepiej zlecać takim biurom projektowym jak MELWOD. Firma ta oferuje bowiem załatwienie wszystkich ważnych formalności, stworzenie projektu oraz nadzorowanie prac wykonawcy wcześniej wybranego wraz z inwestorem. Cała inwestycja przebiega zaś w następujących etapach:

  1. Wystąpienie do miejscowego zakładu kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych przyłączenia – złożyć należy wniosek, kserokopię dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości, a także warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z mapką geodezyjną.
  2. Otrzymanie od zakładu wodociągowo-kanalizacyjnego warunków technicznych przyłączenia.
  3. Zlecenie uprawnionemu projektantowi – np. zespołowi biura MELWOD – wykonanie projektu przyłącza kanalizacyjnego wraz z uzgodnieniem dokumentacji w ZUD i w zakładzie wodociągowym.
  4. Zgłoszenie robót w zakładzie komunalnym lub danej jednostce samorządu terytorialnego i poinformowanie wszystkich zainteresowanych zgodnie z uzgodnieniami.
  5. Zatrudnienie wykonawcy – na tym etapie firma MELWOD może również rozpocząć nadzór inwestorski nad inwestycją.
  6. Wystąpienie do zarządcy drogi o pozwolenie zajęcia pasa drogowego.
  7. Przeprowadzenie prac wykonawczych i zgłoszenie ich zakończenia zakładowi wodociągowemu – należy dokonać tego przed zasypaniem przewodów. Należy również pomierzyć geodezyjnie wykonane rurociągi.
  8. Odebranie przyłącza i podpisanie umowy eksploatacyjnej z zakładem wodociągów i kanalizacji.

Kto jest właścicielem stworzonego przyłącza kanalizacyjnego?

Każdy inwestor zlecający stworzenie przyłącza kanalizacyjnego musi wiedzieć, że po jego odebraniu własnością zakładu wodociągowego jest część instalacji od sieci miejskiej do studzienki rewizyjnej na posesji. Wszystkie elementy kanalizacji rozprowadzone po działce należą zaś do właściciela domu – to on odpowiada zatem za przeglądy techniczne, konserwacje, naprawy i czyszczenie przyłącza.

Koszty tworzenia przyłącza są zaś indywidualnie ustalane z projektantami i wykonawcami. W przypadku domu jednorodzinnego za projekt wraz z uzgodnieniem trzeba zapłacić między 900 zł-2000 zł. Każdy wycena jest indywidualna. Koszty dotyczą też wykonania dokumentacji geodezyjnej, prac wykonawczych, montażu studzienki betonowej lub PVC oraz odbioru instalacji. Standardową ceną ułożenia przewodów z wliczonymi materiałami jest kwota 150-350 zł za metr bieżący. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz