Materiał Partnera

O siatkach zbrojeniowych opowiadają specjaliści z firmy ELKOST

O siatkach zbrojeniowych opowiadają specjaliści z firmy ELKOST

Rynek prefabrykatów budowlanych jest coraz bardziej rozbudowany. Obecnie dostępnych jest setki gotowych do montażu wyrobów betonowych, a także stalowych. Wśród nich olbrzymie znacznie mają siatki zbrojeniowe. Cechują się one szerokim zastosowaniem i co ważne wieloma zaletami. O nich opowiadają specjaliści firmy ELKOST, która produkuje wyroby zbrojeniowe w najwyższej klasie. Dzięki temu wykorzystywane są one podczas największych inwestycji, czy to komercyjnych, czy publicznych i przemysłowych.

Czym są siatki zbrojeniowe i gdzie znalazły swoje zastosowanie?

Jak tłumaczą specjaliści z firmy ELKOST produkującej wyroby zbrojeniowe, siatki zgrzewane to konstrukcje, których zadaniem jest wzmocnienie tworzonych elementów betonowych. Stosowane są one w budownictwie do zwiększenia wytrzymałości m.in. podłoża betonowego dzięki korzystnemu rozkładowi sił wewnętrznych. Bez nich różnego rodzaju budynki nie byłyby tak stabilne, żywotne i odporne na działanie warunków zewnętrznych.

Jeśli chodzi zaś o zastosowanie siatek zbrojeniowych, firma ELKOST tworzy je zarówno dla sektora budownictwa murowanego, jak i żelbetonowego. Siatki wykorzystuje się bowiem przy ścianach nośnych, stropach, belkach i nadprożach, a także przy wylewkach dla ogrzewania podłogowego. Nie może ich zabraknąć przy tworzeniu płyt fundamentowych i często stosuje się je przy opracowywaniu termomodernizacji obiektu. Jeden z pracowników firmy ELKOST dodaje:

Siatki zbrojeniowe można również wykorzystać przy produkcji gotowych prefabrykatów betonowych i żelbetowych. Mowa między innymi o płytach drogowych czy elementach oczyszczalni ścieków oraz o przemysłowych kominach. Siatki umieszcza się również w konstrukcjach betonowych szamb.

Z czego tworzone są siatki zbrojeniowe?

Siatki zbrojeniowe produkowane są ze specjalnie przystosowanej stali, a mianowicie z prętów podłużnych lub poprzecznych, które łączone są ze sobą techniką zgrzewania. Rzadziej stosowane są siatki z materiałów kompozytowych takich jak włókno szklane, węglowe czy aramidowe.

Jeśli chodzi zaś o rodzaje siatek, producent ELKOST jest w stanie przygotować konstrukcje płaskie, które najczęściej wykorzystywane są do zbrojenia płyt, a także siatki zagięte o profilu „L” lub „U”, idealnie sprawdzające się przy produkcji płyt korytkowych. Prócz tego wyróżnić można siatki drabinkowe używane do zbrojenia belek, słupów i nadproży w płytach ściennych.

Warto również wiedzieć, że stal wykorzystana do produkcji siatek zbrojeniowych musi mieć odpowiednią klasę np. A-III-N wg PN-84/B-03263. Producenci są zobowiązani również do przekazania swoich wyrobów do kontroli, które prowadzą Instytut Techniki Budowlanej oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Podkreślić także trzeba, że poszczególne parametry techniczne siatki powinny być zawsze dostosowane do wymogów danego projektu oraz wymagań technologicznych konkretnej konstrukcji. To m.in. dlatego siatki często produkowane są w takich firmach jak ELKOST na specjalne zamówienie. 

Opracowanie:
Krościenko nad Dunajcem, Niwki 14
tel. 883 353 340
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz