Artykuł sponsorowany

O rodzajach protez ruchomych opowiadają stomatolodzy z gabinetu NeuroDental

O rodzajach protez ruchomych opowiadają stomatolodzy z gabinetu NeuroDental

Rodzajów uzupełnień protetycznych jest obecnie wiele, a jak zapewniają stomatolodzy z gabinetu NeuroDental z Łańcuta, nie ma przypadku, dla którego nie można byłoby zastosowań odpowiedniego wypełnienia. W przypadku mniejszych ubytków stosowane są uzupełnienia stałe w postaci koron, licówek, implantów, wkładów koronowych, mostów protetycznych, a także wkładów koronowo korzeniowych. Większe ubytki w uzębieniu wymagają zastosowania uzupełnień protetycznych ruchomych, które zwie się potocznie protezami. Wśród nich popularne są te akrylowe, szkieletowe oraz w typie overdenture, a dalsze części artykułu przybliżają ich budowę oraz zalety stosowania.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe to najtańsze modele protez i jedyne, na które można uzyskać refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak tłumaczą stomatolodzy z gabinetu NeuroDental, takie uzupełnienia protetyczne stosowane są przy dużych ubytków zębowych lub w przypadku bezzębia. Ich budowa opiera się o górną część imitującą podniebienie, a także dolną dopasowaną do języka i utworzoną w kształcie podkowy. Ma ona na celu zastępowanie dziąsła i zęba w miejscach ubytku, zapewniając dobry efekt wizualny.

Na tym niestety kończą się zalety protez akrylowych, które niestety znacznie zmniejszają wydolność żucia. Pacjenci skarżą się także na przemieszczanie się protezy w jamie ustnej, stałe poczucie ciała obcego, a niekiedy nawet na ból spowodowany zbyt dużym naciskiem czy siłą tarcia.

Protezy szkieletowe

Kolejnym rodzajem uzupełnień protetycznych ruchomych są protezy szkieletowe, które składają się z acetalu oraz elementów metalowych. Materiały te w porównaniu z akrylem są w 100% neutralne dla jamy ustnej, dlatego nie stwarzają ryzyka wystąpienia grzybicy czy różnych stanów zapalnych. Jeśli chodzi o konstrukcję protez szkieletowych, mają one delikatną budowę opierającą się głównie na zębach, a nie na śluzówce. Pozbawione są górnej części podniebienia i wyposażone są w różne systemy mocowań – klamry oraz ciernie.

Niewątpliwą zaletą ich użytkowania, na co zwracają uwagę stomatolodzy z gabinetu NeuroDental, jest komfort ich noszenia. Żucie zbliżone jest do wydolności naturalnych zębów, a po okresie adaptacyjnym proteza nie daje uczucia ciała obcego w jamie ustnej. Ponadto takie uzupełnienia są wytrzymalsze i łatwiejsze w utrzymaniu ich w czystości.

Protezy overdenture

Protezy overdenture przynoszą najlepszy efekt wizualny pacjentom, a także przywrócenie niemalże takim samych funkcji jamy ustnej, jak w przypadku zdrowych zębów naturalnych. Takie uzupełnienia protetyczne ruchome osadzane są bowiem na filarach, czyli implantach bądź odpowiednio spreparowanych zębów pacjenta, co gwarantuje świetnie trzymanie całej konstrukcji. Stomatolodzy NeuroDental dodają, że takie protezy można częściowo opierać na korzeniach zębów, a częściowo na implantach, maksymalizując efekt naturalnego uśmiechu przy wysokim komforcie noszenia.

Największą zaletą protez overdenture jest jednak to, że nie obciążają one błony śluzowej, gwarantując bardzo dobrą wydolność życia – przenoszenie sił okluzyjnych na ozębną pozwala na lepszą kontrolę neuromięśniową. Oczywiście pacjenci chwalą również efekt wizualny. Protezy overdenture projektowane komputerowo pozwalają przygotować zęby i ich zgryz w taki sposób, by zapewnić w 100% naturalny wygląd. 

Opracowanie:
Łańcut, Kraszewskiego 9
tel. 535 058 617
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz