Artykuł sponsorowany

O rodzajach cięć drzew opowiada Aneta Korzeniewska prowadząca usługi leśne

O rodzajach cięć drzew opowiada Aneta Korzeniewska prowadząca usługi leśne

Firmy usług leśnych oferują urzędom miejskim, leśnictwom, zarządom dróg, inwestorom budowlanym, wspólnotom mieszkaniowym czy też innymi klientom zrywkę i wycinkę drzew, pozyskiwanie drewna czy też wylesienia. Aneta Korzeniewska i jej zespół ze Starych Gałek w województwie mazowieckim dodatkowo specjalizują się w zrównoważonej gospodarce leśnej, zapewniają cięcie drzew. Ich rodzajów jest kilka i warto wiedzieć, czym się one od siebie różnią.

Sześć najważniejszych typów cięć drzew

Aneta Korzeniewska, która prowadzi w okolicach Płocka firmę usług leśnych, oferuje wraz ze swoim zespołem wykonywanie kilku rodzajów cięć drzew. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • cięcie sanitarne – polega na wycięciu pędów uszkodzonych, chorych lub martwych;
  • cięcie prześwietlające – polega na wycięciu drobnych gałęzi równomiernie w całej koronie w celu polepszenia warunków świetlnych oraz wilgotności drzew, ale także dla zmniejszenia oporu konarów wobec wiatru;
  • cięcie korygujące – polega na usunięciu nieprawidłowo rosnących pędów, które zaburzają zdrowy i równomierny rozwój korony;
  • cięcie redukcyjne – polega na zmniejszeniu wymiarów korony lub jej odciążenia ze względu na zbyt dużą szerokość, lub nieprawidłowe rozwidlenia;
  • cięcie odmładzające – polega na wycinaniu chorych i połamanych gałęzi, a także wycinaniu starszych pędów w celu pobudzenia rośliny do zagęszczenia;
  • cięcie formujące – polega na nadaniu korony drzewu pięknej formy, często artystycznej lub bardziej estetycznej niż dotychczas.

Prócz tego drzewoznawcy oraz ekipy z firmy usług leśnych wyróżniają cięcia ogławiające, podkrzesujące, cięcia techniczne korygujące i cięcia drzew uszkodzonych.

Cięcie drzew na podstawie ekspertyzy dendrologicznej

Warto wiedzieć, że wyróżnione cięcia drzew są wykonywane tylko po wcześniejszych oględzinach specjalistów dendrologów, którzy przygotowują specjalne ekspertyzy i dokumentację. To na ich podstawie wykonują swoje prace firmy usług leśnych, które podejmują się zleceń od klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych.

Pamiętać zatem należy o tym, by przed wycinką drzewa czy jego cięciem uzyskać odpowiednie zezwolenie. W przeciwnym wypadku zleceniodawcę może czekać naprawdę wysoka grzywna.

Dlaczego cięcie drzew jest ważne?

Cięcia drzew ważne są z różnych względów. Aneta Korzeniewska i jej zespół tłumaczą, że w niektórych przypadkach jest to podyktowane bezpieczeństwem przechodniów czy samochodów poruszających się przy drogach z zalesionymi poboczami, a w innych sytuacjach wykonuje się to dla ochrony zdrowia rośliny oraz danego drzewostanu.

Cięcia wykonywane są także ze względów estetycznych oraz pielęgnacyjnych, a bez nich tereny zielone miejskie czy też parki nie mogłyby być tak piękne. Podkreślić jednak trzeba, że w niektórych przypadkach cięcie nie wystarczy, a drzewo musi zostać usunięte. Firma usług leśnych Anety Korzeniewskiej w takim wypadku wykonuje wycinkę z wykorzystaniem podnośników koszowych.

Narzędzia do cięcia drzew

Do cięcia drzew wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny. Prócz podnośników koszowych, które unoszą na wysokości pracowników firm usług leśnych, ważne są także:

  • noże sierpaki,
  • sekatory oburęczne, nożycowe czy kowadełkowe,
  • nożyce ręczne i elektryczne,
  • nożyce spalinowe,
  • piły ręczne i elektryczne,
  • piły spalinowe.

Niektóre pracownie wykorzystują również sprzęt asekuracyjny do prac wysokościowych metodą alpinistyczną. Ta w przypadku cięć formujących, pielęgnacyjnych czy też prześwietlających nie jest jednak rekomendowana. Częściej technikę tę stosuje się przy usuwaniu drzew. Aneta Korzeniewska podkreśla, że praca na podnośniku jest szybsza, bardziej wydajna i bezpieczniejsza. 

Opracowanie:
Stare Gałki 36
tel. 667 918 063
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz