Artykuł sponsorowany

O rekuperacji słów kilka

O rekuperacji słów kilka

Straty ciepła w budynku powodowane są przez różne czynniki, jednak największy udział ma w nich wentylacja – straty ciepła przez wentylację mogą sięgnąć nawet pięćdziesięciu  procent w domach jednorodzinnych oraz  sześćdziesięciu procent w domach wielorodzinnych. Nie sposób wyobrazić sobie komfortowego życia w mieszkaniu, w którym nie otwieramy okien, ale zimą może to przysporzyć wielu dodatkowych kosztów.

Czym jest rekuperacja?

Na szczęście nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej pozwalają odzyskać do nawet 85% procent ciepła uchodzącego z budynku wraz z powietrzem wywiewanym. Tak dobre wyniki uzyskamy dzięki systemom wentylacji mechanicznej nawiewno‐wywiewnej z odzyskiem ciepła. Na szczęście nie musimy zapamiętywać tak długiej nazwy — wspomniane systemy możemy bowiem nazywać systemami rekuperacji lub, jak potocznie się je nazywa, rekuperacją.

Na czym polega wentylacja z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja wymusza wymianę powietrza w pomieszczeniach. Proces ten polega na jednoczesnym wyciąganiu złoży tego powietrza i zaciąganiu – nawiewaniu z zewnątrz świeżego przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej. Centralnym urządzeniem takiego systemu jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zwana potocznie rekuperatorem. Dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika ciepła znajdującego się z w rekuperatorze, powietrze wywiewane – bez mieszania się z nawiewanym – ogrzewa płyty wymiennika, które następnie ogrzewają powietrze ze zewnątrz nawiewane do pomieszczeń. Mimo że opisana tutaj pokrótce zasada działania wydaje się być prosta, nie każdy rekuperator ma taką samą efektywność i nada się do wszystkich warunków. Dlatego tak ważne jest poradzenie się eksperta, który doradzi najlepszą opcję, a także zajmie się instalacją systemu. Jedną z firm zrzeszających takich ekspertów jest Roc-Went Instalacje Adam Niedzielski. To od nich możemy również dowiedzieć się, jaka jest zasada działania gruntowego wymiennika ciepła – GWC.

Przewaga gruntowego wymiennika ciepła

GWC jest swoistym typem rekuperatora wykorzystującym do swojego działania stałą (w porównaniu z temperaturą powietrza) temperaturę gruntu. Cały system pracuje dzięki temu stabilniej. Pozwala on nie tylko na właściwą wentylację budynku oraz zachowanie odpowiedniej temperatury, ale także osuszanie i nawilżanie powietrza w zależności od pory roku. Latem zdecydowanie stawiamy na osuszanie, natomiast zimą – na nawilżanie. Pozwala to zachować dobre samopoczucie oraz pozbyć się ryzyka choroby. Dodatkowo systemy rekuperacji mogą zostać wyposażone w specjalne filtry chroniące przed ciągle zwiększającym swój udział w powietrzu smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz