Artykuł sponsorowany

O przygotowywaniu rocznych sprawozdań finansowych opowiadają księgowi biura ADAMIS

O przygotowywaniu rocznych sprawozdań finansowych opowiadają księgowi biura ADAMIS

Szeroko wyspecjalizowane biura usług księgowych prócz obsługi księgowo-rachunkowej i kadrowo-płacowej firm rozliczających się w ramach ryczałtu ewidencjonowanego, ksiąg przychodów i rozchodów czy ksiąg rachunkowych, oferują również opracowywanie wniosków kredytowych czy rozliczanie dotacji unijnych. Najbardziej doświadczeni księgowi są również w stanie szybko, rzetelnie i w zgodzie ze wszystkimi przepisami przygotować roczne sprawozdanie finansowe dla spółki klienta. Takie zadanie zlecać warto zatem specjalistom biura ADAMIS z Gorzowa Wielkopolskiego. W artykule dzielą się oni podstawową wiedzą właśnie na temat sporządzania sprawozdań finansowych.

Czym są roczne sprawozdania finansowe i kto musi je przygotowywać?

Jak tłumaczą specjaliści z biura usług księgowych ADAMIS, sprawozdanie finansowe to obszerny dokument, który zawiera informacje dotyczące rocznej działalności finansowej danego przedsiębiorstwa. Ujęte muszą być zatem w nim bilanse, rachunki zysków i strat, a także wiele innych indywidualnych danych dla określonego podatnika, od opisu przyjętych zasad polityki rachunkowości, po wskazanie metod wyceny. Księgowi ADAMIS dodają, że sprawozdania finansowe zawsze muszą być przygotowywane w języku polskim, a wszystkie informacje liczbowe powinny być przedstawione w złotówkach. Dotyczy to również tych przedsiębiorstw, których obrót pieniężny zazwyczaj odbywa się w obcych walutach. Jakie firmy muszą zaś obligatoryjnie rozliczać się z fiskusem, przedstawiając sprawozdanie finansowe?

W uproszczeniu przyjąć można, iż taka powinność dotyczy wszystkich podatników rozliczających się w ramach ksiąg rachunkowych i jednocześnie osiągających wielomilionowe przychody netto. Obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego mają również firmy o określonym statusie prawnym. Nie muszą zaś wykonywać takiego działania wszystkie spółki jawne lub spółki partnerskie, jeśli mają przychody mniejsze niż równowartość 2 mln euro rocznie.

Kiedy i kto musi przygotować sprawozdanie finansowe firmy?

Przepisy wskazują, iż dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe, nazywa się dniem bilansowym. Specjaliści biura rachunkowego ADAMIS podkreślają jednak, że jeśli rok obrotowy firmy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to dzień bilansowy wypada 31 grudnia. Od tego dnia spółki zarejestrowane w KRS mają na przygotowanie sprawozdania 3 miesiące. Na ogół dokument trzeba złożyć w urzędzie do 31 marca, co odbywa się drogą elektroniczną w ramach tzw. e-sprawozdania tworzonego zgodnie ze strukturą i formatem szczegółowo określonymi przez Ministerstwo Finansów. Kto odpowiada zaś za  jego sporządzenie?

Za sporządzanie sprawozdań finansowych odpowiadają członkowie spółek oraz wyznaczeni przez nich kierownicy jednostki. W przypadku korzystania z usług biura księgowego również i ono bierze odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie dokumentu. Zazwyczaj jest to wieloetapowy proces, który przechodzi przez ręce kilku specjalistów, co minimalizuje do zera ryzyko błędów. Obecnie większość dużych spółek korzysta z pomocy takich szeroko wyspecjalizowanych biur rachunkowych jak nasze. Przedsiębiorcy liczyć mogą wtedy nie tylko na tworzenie sprawozdań, ale także na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz zapewnienie ich kompletności.

                                – wyjaśnia jeden z księgowych biura rachunkowego ADAMIS z Gorzowa Wlkp.

Dodać warto, iż sprawozdanie finansowe firmy zawsze wymaga podpisu kierownika jednostki oraz osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Dokument w formie elektronicznej zgłasza zaś i przesyła podatnik lub też podmiot przez niego upoważniony.

Dlaczego sprawozdanie finansowe warto tworzyć z biurem rachunkowym?

Tworzenie sprawozdań finansowych odbywa się wedle ścisłych przepisów wydanych przez Ministerstwo Finansów. Mało doświadczeni księgowi nie posiadają zatem odpowiedniej do tego wiedzy, a ci o wąskim wyspecjalizowaniu nie chcą brać odpowiedzialności za tego typu działanie księgowe. Współpraca z biurami rachunkowymi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i później przygotowania sprawozdań finansowych jest bardziej opłacalna – bezpieczna, tańsza i szybsza. Dodać warto, że firmy, które na co dzień nie współpracują z zewnętrznymi specjalistami, mogą skorzystać z usług nadzoru księgowego, w tym z pomocy przy sporządzaniu e-sprawozdania. Takie wsparcie zapewnia zespół ADAMIS, który przypomina o poważnych konsekwencjach braku niezłożenia kompletnego sprawozdania przez firmę.

Wiedzieć należy, że za brak złożenia sprawozdania finansowego grozi grzywna dla kierownika jednostki, kara ograniczenia wolności dla kierownika jednostki, a także postępowanie przymuszające. W skrajnych przypadkach spółka jest rozwiązywana i wykreślana z KRS.

 

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Walczaka 12d lok. 11
tel. 95 783 55 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz